overfm.gr | Champions League | Μάντσεστερ Σίτι- Πόρτο 3-1: Πήρε το τρίποντο χάρη στην ποιότητά της

Η Μάντσεστερ Σίτι πήρε το πρώτο της τρίποντο στη φετινή σεζόν στο Τσάμπιονς Λιγκ νικώντας με 3-1 την Πόρτο στο Έτιχαντ.

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με 3-1  της Πόρτο κάνοντας ένα κακό πρώτο ημίχρονο. Ωστόσο με την έναρξη του δευτέρου μέρους  χάρη στην ποιότητα και την εμπειρία της κατάφερε εύκολα να πάρει το τρίποντο για το πρώτο αγώνα τον ομίλων του Champions League.

Η ομάδα της Πόρτο παρόλο που έπαιζε κλειστά και αντιμετώπιζε στα ίσα τους  «Πολίτες», στο δεύτερο ημίχρονο λύγισε και δεν μπόρεσε να κάνει την υπέρβαση.

Ο αγώνας

Η ομάδα της Πόρτο ήταν εκείνη που προηγήθηκε πρώτη με τον Ντίας να ανοίγει το σκορ στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης. Λίγα λεπτά αργότερα και πιο συγκεκριμένα στο 21΄η Μάντσεστερ Σίτι μείωσε σε 1-1 χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αγκουέρο.

Στη συνέχεια το ματς είχε αρκετό ενδιαφέρον με τις ομάδες να μοιράζονται την κατοχή και η αναμέτρηση είναι αμφίρροπη. Οι φιλοξενούμενοι παίζοντας πολύ κλειστά έχασαν πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Ζανούσι στο 32’ έπειτα από σέντρα σουτ που πήγε να επιχειρήσει. Επιπλέον, πριν την λήξη του πρώτο μέρος οι Γουόκερ, Μπερνάντο Σίλβα και Ζάο Κανσέλο είχαν δεχτεί κίτρινη κάρτα με αποτέλεσμα να είναι πιο ελαστική στην άμυνά τους.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η Μάντσεστερ Σίτι άσκησε πίεση στους «Δράκους» με τον Γκιντογκαν να κάνει το 2-1 ύστερα από εύστοχη φάουλ στο 65’. Με το γκολ αυτό ο Τούρκος πέτυχε το όγδοό του τέρμα συνολικά στη διοργάνωση. Η νίκη κλειδώθηκε στο 73ο λεπτό της αναμέτρησης όταν ο Φεράν Τορές έπειτα από ασίστ που το έγινε από τον Φοντεν τριπλασίασε τα τέρματα για τους «Πολίτες».