overfm.gr | Premier League | Μάντσεστερ Σίτι – Γουέστ Μπρομ 1-1: Μεγάλη «γκάφα» οι Πολίτες

Η Μάντσεστερ Σίτι δέχτηκε τρομερό «κάζο», μένοντας στο 1-1 με τη Γουέστ Μπρομ

Η Μάντσεστερ Σίτι ήταν κάκιστη και πραγματοποίησε μία από τις πιο απροσδόκητες «γκέλες» που θα μπορούσε τη φετινή σεζόν, μένοντας στο 1-1 με τη Γουέστ Μπρομ εντός έδρας. Οι Πολίτες, έφτασαν τις δύο συνεχόμενες ισοπαλίες στο πρωτάθλημα, μένοντας στην 6η θέση με 20 πόντους, ενώ η ομάδα του Σλάβεν Μπίλιτς έφτασε τους 7 βαθμούς και παραμένει στην 19η θέση.

Οι φιλοξενούμενοι αμύνονταν υποδειγματικά καθ’όλη τη διάρκεια του ματς, μην επιτρέποντας στην Σίτι να φτάσει στη δημιουργία καθαρών ευκαιριών. Παρ’όλα αυτά, στο 30′ ο Κανσέλο με εξαιρετική κάθετη πάσα «έσπασε» την άμυνα της Γουέστ Μπρομ και βρήκε τον Στέρλινγκ, ο οποίος έστρωσε για τον Γκιντογκάν, που δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ. Ωστόσο, η Γουέστ Μπρομ μπόρεσε να πάει στα αποδυτήρια με το παιχνίδι στην ισοπαλία, με τον Ντίας να στέλνει άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, έπειτα από προσπάθεια του Ατζαγί.

Με την έναρξη της επανάληψης, η Μάντσεστερ Σίτι μπήκε «φουριόζα», ψάχνοντας να βρει το γκολ που θα της έλυνε τα χέρια. Ωστόσο, πέρα από μερικές μικρές ευκαιρίες , κυρίως με τους Γκιντογκάν και Ντε Μπρόινε δεν μπόρεσε να πετύχει κάτι το αξιόλογο, αφού η Γουέστ Μπρομ ήταν στημένη εξαιρετικά.

Φυσικά, όσο περνούσε η ώρα η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα ανέβαζε την έντασή της, έχοντας μερικές καλές στιγμές στα τελευταία λεπτά, όμως το σκορ δεν άλλαξε ποτέ. Έτσι, η ομάδα του Μάντσεστερ πραγματοποιήσε ένα μεγάλο «στραβοπάτημα», το οποίο ενδεχομένως να έχει αντίκτυπο στην οικονομία του πρωταθλήματος, ενώ η Γουέστ Μπρομ πήρε έναν υπερπολύτιμο βαθμολογικά, αλλά και ψυχολογικά πόντο.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Ακέ, Ντίας, Κανσέλο, Μεντί (Γουόλκερ 75′), Γκιντογκάν, Ρόντρι, Στέρλινγκ, Ντε Μπρόινε, Φόντεν (Αγκουέρο 75′), Ζεζούς

Γουέστ Μπρομ (Σλάβεν Μπίλιτς): Τζόνστοουν, Ο’σέα, Ατζαγί, Γκιμπς, Φούρλονγκ, Ντιανγκανά, Γκάλαχερ, Λίβερμορ (Κροβίνοβιτς 80′), Φίλιπς (Πελτιέρ 87′), Γκραντ (Όστιν 70′)