overfm.gr | Premier League | Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Τα «γαλλικά» του Τεν Χάαγκ στον Ντε Χεα (vid)

Η επιλογή του Νταβίντ Ντε Χέα να κόψει το build-up έκανε έξαλλο τον Έρικ Τεν Χάαγκ, ο οποίος χρησιμοποίησε μερικά… γαλλικά προς τον Ισπανό τερματοφύλακα

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκανε το «3 στα 3» στα φιλικά προετοιμασίας. Μετά τη νίκης τους επί της Κρίσταλ Πάλας στη Μελβρούρνη (3-1), έφτασαν τα 11 γκολ. Η τακτική του νέου προπονητή, Έρικ Τεν Χάαγκ, περιλαμβάνει διαρκή κυκλοφορία της μπάλα και reactive τρόπο παιχνιδιού. Παρόλα αυτά, τα λάθη δεν εξαλείφθηκαν. Και ο Ολλανδός τεχνικός δεν… συγχωρεί.

Στο ματς κόντρα στους «Αετούς», ο Νταβίντ Ντε Χέα παραβίασε τις οδηγίες του προπονητή του, κάνοντας τον έξαλλο. Συγκεκριμένα, έστειλε τη μπάλα στο «πουθενά», δίχως να έχει κάποια πίεση.

Παρά το γεγονός ότι το σκορ ήταν 3-1 υπέρ των «Μπέμπηδων» και το ματς βρισκόταν δύο λεπτά πριν τις καθυστερήσεις, ο Τεν Χάαγκ  θέλει το πλάνο που έχει θέσει, να τηρείται.