overfm.gr | Premier League | Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Λίβερπουλ: «Red Devils» η επιστροφή (vid)

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν εξαιρετική στο ντέρμπι με τη Λίβερπουλ και με σκορ 2-1 κατάφερε να πάρουν τους πρώτους της φετινούς βαθμούς.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ υποδέχθηκε τη Λίβερπουλ χθες βράδυ στο «Ολντ Τράφορντ» στο μεγαλύτερο ντέρμπι της Αγγλίας. Η ομάδα του Έρικ Τεν Χάαγκ, φάνηκε πιο έτοιμη για την αναμέτρηση και δικαίως πήρε τη νίκη με 2-1.

Το ξεκίνημα των δύο αντιπάλων τη φετινή σεζόν κάθε άλλο παρά καλό ήταν. Οι «κόκκινοι διάβολοι» δεν είχαν πάρει βαθμό στις πρώτες δύο αγωνιστικές, ενώ η Λίβερπουλ είχε δύο ισοπαλίες (με Πάλας και Φούλαμ).

Το ντέρμπι ήταν σημαντικό και για τις δύο, με τους γηπεδούχους να «παίζουν ποδόσφαιρο» για πρώτη φορά φέτος και να μοιράζουν χαμόγελα στους φιλάθλους τους.

Μετά από μία όμορφη επιθετική ενέργεια στο 16′, ο Τζέιντον Σάντσο άνοιξε το σκορ με το αποτέλεσμα του ημιχρόνου να μην αλλάζει.

Στο δεύτερο μέρος, ο Μάρκους Ράσφορντ χρειάστηκε 8 λεπτά για να σκοράρει και στο 53′ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε αέρα δύο τερμάτων.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μοχάμεντ Σαλάχ στο 81′, με τη Λίβερπουλ να κάνει ένα πολύ κακό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα, κάτι το οποίο δεν μας έχει συνηθίσει τα τελευταία χρόνια.