overfm.gr | Premier League | Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Λέστερ 1-2: Οι «αλεπούδες» έστεψαν πρωταθλήτρια τη Μάνστεστερ Σίτι [vids]

Οι «αλεπούδες» πήραν μεγάλο διπλό με 2-1 μέσα στο «Old Trafford» και έδωσαν το πρωτάθλημα τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος στους «πολίτες».

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έμεινε στους 70 βαθμούς και στη δεύτερη θέση, με τη Λέστερ να πηγαίνει στους 66 βαθμούς, ανεβαίνοντας στην τρίτη θέση, με έναν αγώνα περισσότερο.

Στο 10′, ο Τόμας έπιασε πολύ ωραίο σουτ στην κίνηση, ύστερα από σέντρα και πριν εκείνη σκάσει στο έδαφος, βάζοντας μπροστά στο σκορ τη Λέστερ.

Η απάντηση της Γιουνάιτεντ ήρθε πέντε λεπτά αργότερα. Ο Ντιαλό μοίρασε για τον Γκρίνγουντ, αυτός απέφυγε έναν αντίπαλο, μπήκε στην περιοχή και με ωραίο τελείωμα νίκησε τον Σμάιχελ για το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 66′, η Λέστερ πήρε και πάλι προβάδισμα στο σκορ. Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα πήγε στο δεύτερο δοκάρι και ο Σογιούνκου νίκησε όλη την άμυνα των «κόκκινων διαβόλων», κάνοντας το 1-2.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Γουίλιαμς, Μπαϊγί, Τουανζέμπε, Τέλες, Βαν Ντε Μπέικ, Μάτιτς, Ντιαλό (78′ Μπρούνο Φερνάντες), Μάτα, Ελανγκά (66′ Ράσφορντ), Γκρίνγουντ (66′ Καβάνι)

Λέστερ: Σμάιχελ, Καστάν, Φοφάνα, Σουγιούνσου, Ολμπράιτον, Εντίντι, Τίλεμανς, Τόμας, Πέρεζ (65′ Μάντισον), Ιχεανάτσο, Βάρντι (80′ Τσουντχούρι)