overfm.gr | Premier League | Μάντσεστερ Γιουνάιντεντ – Μάντσεστερ Σίτι 0-2: Άνετη νίκη για την Σίτι

Η Σίτι έκανε πλάκα στην αντίπαλο της, παίρνοντας μια πολύ εύκολη νίκη απέναντι στην ανήμπορη και σαφώς κατώτερη Γιουνάιτεντ.

Η Μάντσεστερ Σίτι ξεκίνησε το παιχνίδι πολύ καλύτερα από την Γιουνάιτεντ, δείχνοντας από το πρώτο λεπτό πως έχει μπει αποφασισμένη να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Κάπως έτσι δεν άργησε να πετύχει και το γκολ, καθώς στο 6ο λεπτό από ένα γύρισμα του Ζοάο Κανσέλο ο Μπαγί στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα, την έστειλα στα δίχτυα της ομάδας του. Ωστόσο παρά αυτή την εξέλιξη, η Σίτι δεν άφησε το πόδι από το γκάζι. Και αυτό διότι η ασφυχτική της πίεση από την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα είχε σαν αποτέλεσμα η Γιουνάιτεντ να μην μπορεί να κυκλοφορήσει καθόλου μπάλα στο γήπεδο και απλά να περιοριστεί στην εστία της.

Μάλιστα είναι χαρακτηριστικό πως ο Κριστιάνο Ρονάλντο έπιασε τη μπάλα στα πόδια του απειροελάχιστες φορές στα πρώτα 45 λεπτά, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να κάνει κάτι το αξιόλογο.

Η Σίτι η οποία ήταν πολύ καλύτερη από την αντίπαλο της, κατάφερε να σκοράρει και 2ο τέρμα πριν οι δυο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια, αυτή την φορά με τον Μπερνάρντο Σίλβα. Συγκεκριμένα ο Κανσέλο ο οποίος ήταν ο κορυφαίος από πλευράς Σίτι στο πρώτο μέρος, σέντραρε εκπληκτικά, με τον Πορτογάλο ποδοσφαιριστή να κάνει ένα ωραίο τσίμπημα της μπάλας, στέλνοντας στα δίχτυα του Ντε Χέα, ο οποίος δεν μπόρεσε να αποτρέψει το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η κατάσταση δεν άλλαξε ιδιαίτερα, με την Σίτι να κάνει απλά συντήρηση δυνάμεων και την Γιουνάιτεντ να προσπαθεί να σπάσει τον ρυθμό του αγώνα και να «βραχυκυκλώσει» την αντίπαλο της.

Είναι χαρακτηριστικό πως ο Όλε Γκούνα Σόλσκιερ παρά τις αλλαγές που έκανε, δεν μπορούσε να αλλάξει το παραμικρό στο παιχνίδι, με την Γιουνάιτεντ να θυμίζει ομάδα χαμηλού επιπέδου. Άλλωστε η εμφάνιση της σε όλο το 90λεπτο ήταν τραγική με την Σίτι στο δεύτερο ημίχρονο να κάνει κυριολεκτικά αγγαρεία.

Άλλωστε η ομάδα του Γκουαρδιόλα δεν είναι υπερβολή να πούμε πως έπαιζε με το 20% των δυνατοτήτων της στο ντέρμπι της πόλης, παίρνοντας ένα άνετο διπλό, το έβδομο τα τελευταία χρόνια στο γήπεδο της μισητής της αντιπάλου.