overfm.gr | Champions League | Μάντσεστερ Γ. 4-1 Μπασακσεχίρ: Με τέτοιο Φερνάντεζ δεν φοβάται τίποτα!

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε της Μπασακσεχίρ με 4-1 και να συνεχίζει να είναι το «αφεντικό» στον όμιλό της.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε με άνεση της Μπασακσεχίρ με 4-1 στο «Όλντ Τράφορντ» και συνεχίζει να βρίσκεται στην κορυφή του 80υ ομίλου της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Μεγάλος πρωταγωνιστής της συνάντησης ήταν ο Μπρούνο Φερνάντεζ, ο οποίος σκόραρε τα δύο πρώτα τέρματα της ομάδας του, βάζοντας όλες τις απαραίτητες βάσεις για τη νίκη.

Οι Κόκκινοι Διάβολοι μπήκαν στον αγώνα χωρίς διάθεση για…περιπέτειες, «καθαρίζοντας» από πολύ νωρίς την υπόθεση νίκη. Μόλις στο 7ο λεπτό, ο Μπρούνο Φερνάντες άνοιξε το σκορ με εκπληκτική «βολίδα» λίγο έξω από την περιοχή. Στο 19ο λεπτό, ο Πορτογάλος εκμεταλλεύτηκε τον κακό υπολογισμό του τερματοφύλακα των Τούρκων, Γκιουνόκ και από κοντά διαμόρφωσε το 2-0. Η ομάδα του Σόλκσιερ, δεν έριξε ρυθμούς στη συνέχεια και στο 35ο λεπτό ο Ράσφορντ κέρδισε πέναλτι, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο ίδιος, στέλντοντας τον Γκιουνόκ από τη μία και τη μπάλα από την άλλη, γράφοντας το 3-0.

Με την έναρξη της επανάληψης, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ φαίνεται πώς άρχισε να σκέφτεται την δύσκολη συνέχεια, ρίχνοντας αρκετά το τέμπο της. Στο 75′, ο Τουρούτς την «τιμώρησε» για αυτό και μείωσε σε 3-1 για την ομάδα του, με απευθείας εκτέλεση φάουλ, με τον Νταβίντ Ντε Χεα να φέρει σημαντική ευθύνη. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι στο 80′ είχαν τεράστια ευκαιρία να φέρουν το ματς σε απόσταση ενός γκολ, όμως το δυνατό σουτ του Βίσκα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ισπανού τερματοφύλακα. Παρ’όλα αυτά, η Γιουνάιτεντ έφτασε και σε τέταρτο γκολ, με «εκτελεστή» τον Ντάνιελ Τζέιμς στο 90+2′. Το τελικό σκορ δεν άλλαξε στα τελευταία λεπτά, με τους «κόκκινους διαβόλους» να παίρνουν τη νίκη και να συνεχίζουν να είναι το «αφεντικό» στον απαιτητικό όμιλό τους.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Μαγκουάιρ, Λίντελεφ (Τουανζέμπε 46′), Βαν Μπισάκα (Γουίλιαμς 60′), Τέλες, Φαν Ντεν Μπικ, Φρεντ, Φερνάντεζ (Γκρίνγουντ 60′), Μαρσιάλ (Μάτιτς 82′), Ράσφορντ (Τζέιμς 60′), Καβάνι

Μπασακσεχίρ: Γκιουνόκ, Επουρεάνου, Σκρτελ (Πονκ 87′), Μπομπό, Ράφαελ, Βίσκα, Τουρούτς, Καβετσί (Τακντεμίρ 46′), Σαντλί, Μπα