overfm.gr | Champions League | Μάλμε – Ζενίτ: 1-1: Έ(X)ασε τη νίκη στις καθυστερήσεις

Ισοπαλία σαν… νίκη για την ομάδα της Ρωσίας.

Οι γηπεδούχοι κρατούσαν τη νίκη μέχρι τις καθυστερήσεις του αγώνα, αλλά η Ζενίτ κατάφερε να ισοφαρίσει και να εξασφαλίσει την 3η θέση του ομίλου που την οδηγεί στο Europa League. Η Μάλμε μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφεραν να προηγηθεί με τον Ρικς στο 28′. Η Ζενίτ από εκείνο το σημείο και μετά πίεσε, αλλά παρά το γεγονός πως δημιούργησαν τέσσερις τελικές, δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν.

Μάλιστα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, παρά το γεγονός πως η Ζενίτ κέρδισε πέναλτι, ο Τζιούμπα δεν κατάφερε να νικήσει από τα 11 βήματα τον Νταχλίν, με το 1-0 να παραμένει. Παρόλα αυτά, ότι δεν κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι σε όλο το ματς, εν τέλει έγινε στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, όταν κέρδισαν και δεύτερο πέναλτι, με τον Ρακίτσκι να αναλαμβάνει την εκτέλεση και εν τέλει να κάνει το 1-1.

Μάλμε (Γιαν Νταλ Τόμασον): Ντάλιν, Λάρσον, Αχμέντχοτζιτς, Μπρόρσον, Μοισάντερ, Πένα (78′ Ρακίπ), Ινοσέντ, Λεβίτσκι, Ρικς, Μπιρμάντσεβιτς (69’ Όλσον), Τσόλακ

Ζενίτ (Σεργκέι Σέμακ): Κερζακόβ, Τσιστιακόβ, Λόβρεν (46’ Ερόκιν), Ρακίτσκι, Σάντος, Γουεντέλ, Καραβάεβ, Μάλκομ (90+4′ Κρούγκοβοϊ), Κλαουντίνιο (46’ Μόστοβοϊ), Μπάριος, Τζιούμπα