overfm.gr | Διεθνή | Μάλι-Τυνησία 1-0 – Νικηφόρο ποδαρικό για τους γηπεδούχους

Με το δεξί μπήκε το Μάλι στην τελική φάση του Κόπα Άφρικα, οι αγώνες της οποίας διεξάγονται στο Καμερούν. Οι «αετοί» επιβλήθηκαν 1-0 της Τυνησίας.

Με το… δεξί μπήκε το Μάλι στην τελική φάση του Κόπα Άφρικα, οι αγώνες της οποίας διεξάγονται στο Καμερούν. Οι «αετοί» επιβλήθηκαν 1-0 της Τυνησίας σε αναμέτρηση για την πρώτη αγωνιστική του 6ου ομίλου. Η οποία πραγματοποιήθηκε στην πόλη Λιμπέ. Το γκολ που χάρισε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του Μοχάμεντ Μαγκασουμπά σημείωσε με πέναλτι ο Ιμπραχίμα Κονέ στο 48ο λεπτό. Από την πλευρά της, η Τυνησία είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει από την άσπρη βούλα. Αλλά ο τερματοφύλακας του Μάλι, Ιμπραχίμα Μουνκορό, απέκρουσε την εκτέλεση του Ουαχμπί Χαζρί, 13 λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο διαιτητής της αναμέτρησης, ο Τζάνι Σικάζουε από τη Ζάμπια, σφύριξε αρχικά τη λήξη του αγώνα στο 85ο λεπτό. Μην έχοντας κρατήσει προφανώς σωστά το χρόνο στην αναμέτρηση. Στη συνέχεια διόρθωσε τον εαυτό του. Ωστόσο και πάλι σφύριξε τη λήξη στο 90ό λεπτό, παρά τις (αρκετές) διακοπές στο β΄ μέρος. Στις οποίες συμπεριλαμβάνονται και δύο έλεγχοι του VAR. Μόλις σφύριξε τρεις φορές, οι άνθρωποι που κάθονταν στον πάγκο της Τυνησίας μπήκαν οργισμένοι στον αγωνιστικό χώρο για να διαμαρτυρηθούν στον Σικάζουε. Ο οποίος αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο συνοδεία του προσωπικού ασφαλείας του γηπέδου.

Οι νικητές τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής στο 87ο λεπτό του Ελ Μπιλάλ Τουρέ. Ο οποίος είχε περάσει στον αγώνα στο 81΄, αντικαθιστώντας τον Μούσα Τζενέπο.

Μετά το αποτέλεσμα αυτό, το Μάλι τέθηκε επικεφαλής στη βαθμολογία του γκρουπ. Ενώ τον 6ο όμιλο συμπληρώνουν Μαυριτανία και Γκάμπια με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν 0-1.