overfm.gr | Διεθνή | Μάλαγα – Μπούργος 89-78: Νίκη για Κατσικάρη

Την τέταρτη νίκη της στην ACB πανηγύρισε η Μάλαγα του Φώτη Κατσικάρη επικρατώντας με 89-78 της Μούρθια.

Η Μάλαγα του Φώτη Κατσικάρη επέστρεψε στις νίκες, αφού μετά την ήττα της περασμένης εβδομάδας από την Μπασκόνια, επικράτησε με 89-78 της Μπούργος. Με αυτή την νίκη η Μάλαγα βρίσκεται στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα της ΑCB με ρεκόρ 4-6, ενώ μία νίκη λιγότερη έχει η Μπούργος.

Η Μάλαγα είχε τον έλεγχο του αγώνα από την πρώτη περίοδο όταν και άγγιξε διψήφια διαφορά (26-17). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν μέχρι τους 4 πόντους (37-33), με το ημίχρονο ωστόσο να κλείνει στο 49-39. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην επανάληψη με την ομάδα του Κατσικάρη να παίρνει σχετικά εύκολα την νίκη.

Κορυφαίος για την Μάλαγα ήταν ο Νόορις Κόουλ, ο οποίος είχε 17 πόντους και μοίρασε 4 ασίστ. Διψήφιοι ήταν επίσης οι Μπουτέιγ (15π), Μπριθουέλα (13π) και ο Αμπρομάιτις με 11 πόντους.

Για την Μπούργος ξεχώρισαν οι Ρένφρο και Μπενίτε. Από την μια ο Αμερικανός ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα με 20 πόντους, έχοντας και 6 ασίστ, με τον Μπενίτε να προσθέτει άλλους 15.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 49-39, 75-65, 89-78