overfm.gr | Διεθνή | Μακάμπι – Χαποέλ Εϊλάτ 101-95: Νίκη στην δεύτερη παράταση

Δύο παρατάσεις χρειάστηκε η Μακάμπι Τελ Αβίβ για να κάμψει την αντίσταση της Χάποελ Εϊλάτ, της οποίας επικράτησε με 101-95, πριν την «διαβολοβδομάδα» και τον Ολυμπιακό.

Μακάμπι – Χαποέλ Εϊλάτ. Κάθε άλλο παρά εύκολο έργο είχε η Μακάμπι Τελ Αβίβ στην αναμέτρηση με την Χάποελ Εϊλάτ. Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν το λάδι στην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, η οποία ωστόσο στο τέλςο κατάφερε να πάρει το ρο φύλλο αγώνα στην δεύτερη παράταση επικρατώντας με 101-95.

Η Μακάμπι έχτισε μια διαφορά 9 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα (19-11). Ωστόσο η Χάποελ αργά και σταθερά ροκάνισε την διαφορά, πέρασε μπροστά με 7 στην τρίτη περίοδο (50-57) και μπήκε με προβάδισμα δύο πόντων στην τέταρτη (58-60). Εκεί μάλιστα, λίγο έλλειψε να πάρουν την νίκη, με τον Νάναλι να στέλνει το ματς στην παράταση με έμμεσο τρίποντο.

Στο πρώτο έξτρα πεντάλεπτο επαναλήφθηκε το ίδιο σκηνικό. Η Χάποελ Εϊλάτ ήταν μπροστά με ένα καλάθι του Άλλεν 10” πριν το τέλος (87-89). Ωστόσο η Μακάμπι κυριολεκτικά σε νεκρό χρόνο κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με τον Κάμερον Τέιλορ.

Μακάμπι – Χαποέλ Εϊλάτ. Στην δεύτερη παράταση οι φιλοξενούμενοι έμειναν από δυνάμεις με την Μακάμπι να παίρνει τελικά την πολυπόθητη νίκη. Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου στο πρωτάθλημα σε έξι παιχνίδια.

Ο Ρέινολντς με 24 πόντους σε 35 λεπτά ήταν ο πρώτος σκόρερ για την Μακάμπι, με τον Νάναλι να προσθέτει άλλους 18 και τον Σορκίν 13 πόντους αντίστοιχα. Πλέον η Μακάμπι έχει μπροστά της δύο δύσκολες αναμετρήσεις για την Ευρωλίγκα, αρχικά με την Μονακό στο Τελ Αβίβ και εν συνεχεία με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 39-35, 58-60, 76-76 (κ.δ.), 89-89 (α’ παρ), 101-95 (β’ παρ)