Euroleague

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Φενέρμπαχτσε 85-76 – Τερμάτισε στην 5η θέση – Φορτσάρει για play offs

Στο ματς που έκλεισε την κανονική διάρκεια της Euroleague, η Μακάμπι επικράτησε 85-76 της Φενέρμπαχτσε και τερμάτισε στην 5η θέση.

13.04.2022 | 22:16

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ επικράτησε της Φενέρμπαχτσε και τερμάτισε στην 5η θέση της regular season της Ευρωλίγκας. Οι γηπεδούχοι θα κληθούν να αντιμετωπίσουν τη Ρεάλ Μαδρίτης με φόντο το Final Four.

Η εικόνα του αγώνα:

Δυναμικά μπήκαν στην αναμέτρηση και οι δύο ομάδες (3 – 3). Στην πορεία οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα με +3 (14 – 11). Η Φενέρ στο 7′ έφερε τα πάνω – κάτω και αντέστρεψε την 1η  περίοδο  (14 – 17).

Η Μακάμπι δεν το άφησε έτσι και μείωσε στον +1 (16 – 17). Το δεκάλεπτο κυλούσε πόντο – πόντο (21 – 20) και η περίοδος έληξε με 21 – 21.

Τα στατιστικά της 1ης περιόδου:

Η Μακάμπι έκλεισε την περίοδο με 5/10 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2/3 βολές, 8 ριμπάουντ (7-1), 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 3 λάθη. Η Φενέρμπαχτσε με 7/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 1/3 βολές, 10 ριμπάουντ (10-0), 8 ασίστ, 1 κλέψιμο και 5 λάθη.

Η 2ης περίοδος κυλούσε πόντο – πόντο (25 – 26). Στο 7′ η Μακάμπι ξέφυγε από τους φιλοξενούμενους και πήρε το προβάδισμα με +6 (42 – 36). Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το ημίχρονο με +2 (45 – 43).

Τα στατιστικά α’ μέρους:

Η Μακάμπι έκλεισε το πρώτο μέρος με 8/16 δίποντα, 8/17 τρίποντα, 5/6 βολές, 13 ριμπάουντ (12-1), 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 5 λάθη και τον Τζέιμς Νάναλι στους 12 πόντους. Η Φενέρμπαχτσε είχε 14/15 δίποντα, 3/13 τρίποντα, 6/9 βολές, 19 ριμπάουντ (18-1), 15 ασίστ, 2 κλεψίματα, 9 λάθη και τους Μπούκερ – Ντουβερίογλου στους 10 πόντους.

Στην 3η περίοδο οι γηπεδούχοι με «το πόδι στο γκάζι» συνέχισαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στους φιλοξενούμενους (60 – 53). Στην πορεία Μία αψιμαχία ανάμεσα σε Ρέινολντς και Φλόιντ, οδήγησε στην αποβολή του πρώτου με πέντε φάουλ. Η Μακάμπι έκλεισε και το 3ο δεκάλεπτο με +4 (66 – 62).

Τελική ευθεία… Η Φενέρ άρχισε να μειώνει (69 – 66). Θα μπορούσαμε να πούμε πως από το 2′ ως το 6′ το δεκάλεπτο είχε εξελιχθεί σε ντέρμπι (76 – 75). Η ομάδα του Αβί Εβέν κατάφερε να ξεφύγει (81 – 75) και να πάρει τη νίκη με 85 – 76.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-21, 45-43, 66-62, 85-76

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Εβέν): Γουίλμπεκιν 14 (2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα), Έβανς 7 (1/6 τρίποντα), Καλέιρο 1, Γουίλιαμς 5 (1), Σόρκιν, Ντιμπαρτολομέο 7 (1), Τόμας 3 (1), Κοέν 3 (1), Νάναλι 19 (2/3 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ,. 2 ασίστ), Ζίζιτς 16 (7/7 δίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Ζιβ

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Τζόρτζεβιτς): Μπιρσέν 5 (10, Χάζερ 9 (1), Άκπιναρ 10 (2), Χένρι 3 (1/4 σουτ, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Πιέρ 2, Γκούντουριτς 6, Φλόιντ 6, Μπούκερ 14 (6/6 δίποντα), Πολονάρα 9 (1), Ντουβερίογλου 12 (6/7 δίποντα)

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook, στο Twitter, στο Instagram, στο Youtube, στο TikTok.