overfm.gr | Euroleague | Μακάμπι – Μπαρτσελόνα 99-94: Ο Σφαιρόπουλος πήρε το «θρίλερ» από τον Σάρας

Μακάμπι – Μπαρτσελόνα: Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου πήρε το ντέρμπι απέναντι στους Ισπανούς

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ επικράτησε 99-94 της Μπαρτσελόνα στην παράταση, σε ένα από τα πιο εντυπωσιακά, ανταγωνιστικά και θεαματικά παιχνίδια της χρονιάς στην Ευρωλίγκα. Μπορεί το παιχνίδι να ήταν αδιάφορο και για τις δύο ομάδες αφού η μια έχει κλειδώσει την πρόκριση και η άλλη έχει αποκλειστεί και μαθηματικά, ωστόσο η έλλειψη σκοπιμότητας αλλά και το ζήτημα του γοήτρου, τις οδήγησε σε μια πραγματική παράσταση.

Αρκετά ανταγωνιστική ήταν η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου στο ξεκίνημα του αγώνα, να έχει το προβάδισμα σε όλη την πρώτη περίοδο και να δημιουργήσει μαξιλαράκι 5 πόντων αρκετές φορές και να κλείσει την περίοδο με αυτό (19-14). Η Μακάμπι κατάφερε να ανεβάσει την διαφορά της μέχρι και τους 9 πόντους στην δεύτερη περίοδο με καλάθι του Ζίζιτς (32-23), ωστόσο οι Καταλανοί ανέβασαν στροφές στο δεύτερο μισό και κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (39-38).

Η Μπαρτσελόνα κατάφερε να περάσει για πρώτη φορά μπροστά στο παιχνίδι στο ξεκίνημα της επανάληψης με τρίποντο του Οριόλα Κούριτς (39-41), ωστόσο οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα με Καλοϊάρο και Ζίζιτς (43-41). Η τρίτη περίοδος κύλισε με την Μπαρτσελόνα να είναι κοντά στο σκορ αλλά να μην μπορεί σε κανένα άλλο σημείο της να πάρει τα ηνία, με την Μακάμπι να διατηρεί στο μεγαλύτερο μέρος της μαξιλαράκι δύο κατοχών (65-59).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο με την Μακάμπι να φτάνει την διαφορά μέχρι και τους 8 πόντους (69-61), και την Μπαρτσελόνα να απαντά με σερί 6-0 μειώνοντας στο καλάθι (69-67). Μάλιστα, η ομάδα του Σάρας Γιασικεβίτσιους κατάφερε να περάσει μπροστά λίγο αργότερα με τον Ντέιβις (74-76), με τα τελευταία λεπτά να είναι ένα θρίλερ.

Η Μακάμπι ισοφάρισε με βολές και πέρασε μπροστά με τον Ζίζιτς 43” πριν το τέλος (78-76), με τον Καλάθη να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα μισό λεπτό πριν το τέλος. Ο Τζόουνς πήρε πάνω του την τελευταία επίθεση της ομάδας του, έκανε το μπάσιμο πέτυχε ένα πολύ δύσκολο καλάθι,  με τον Χίγκινς να ευστοχεί και αυτός με την σειρά του για να πάει το παιχνίδι στην παράταση (80-80).

To θρίλερ συνεχίστηκε και στο έξτρα πεντάλεπτο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ και την μια ισοπαλία να διαδέχεται την άλλη. Η Μπαρτσελόνα κατάφερε να ξεφύγει με τέσσερις πόντους χάρη σε ισάριθμες βολές από Ντέιβις και Χίγκινς (86-90), με την Μακάμπι να απαντάει με απανωτά τρίποντα των Μπράιαντ και Ουίλμπεκιν (92-90). Τελικά η ομάδα του Σφαιρόπουλου ήταν αυτή που πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 99-94.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 39-38, 65-59, 80-80, 99-94