overfm.gr | Super League 1 | Μάγκας ΠΑΣ στην Λιβαδειά

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο ΠΑΣ Γιάννινα επί του Λεβαδειακού με 3-1 στο Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς και απέκτησε βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Μεγάλη και σημαντική νίκη σημείωσε ο ΠΑΣ Γιάννινα επί του Λεβαδειακού με 3-1 στο Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς με αποτέλεσμα να ξεφύγει από την επίκίνδυνη ζώνη. Με αυτήν την νίκη οι «Ηπειρώτες» ανέβηκαν στην ένατη θέση με 17 βαθμούς μαζί με τον Αστέρα Τρίπολης ενώ οι νεοφώτιστοι παρέμειναν 12οι με 11. Στην επανάληψη οι «Βοιωτοί» πίεσαν για τα καλά για την ισοφάριση αλλά οι φιλοξενουμενοι κόντρα στην ροή του αγώνα πέτυχαν δυο γκολ και κάπως έτσι η σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και είχαν την κατοχή της μπάλας και προσπάθησε να βρει χώρους αλλά δεν μπόρεσε να τα καταφερει καθώς οι νεοφώτιστοι έκλεισαν καλά. Έτσι έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 20′ με τον Μπάλαν να βγαίνει τετ α τετ και τον Τσάπρα να τον κόβει τελευταία στιγμή. Τρια λεπτά αργότερα ο Μορέιρα βρέθηκε σε θέση βολής όμως έκανε κακό κοντρόλ. Στην συνέχεια ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε και κυριάρχησε το σκληρό παιχνίδι. Και ενώ όλοι περίμεναν ότι οι δυο ομάδες θα πηγαίναν χωρίς σκορ στα αποδυτήρια, ο ΠΑΣ είχε άλλη άποψη. Έτσι στο 45′ ο Καραχάλιος έκανε την σέντρα και ο Μπάλαν με την μια εκτέλεσε τον Στογιάνοβιτς για το 0-1 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι «Βοιωτοί» ξεκίνησαν καλά και στο 50′ έχασαν πολύ καλή ευκαιρία με το γύρισμα του Κωνσταντινίδη με την μπαλα να φτάνει στον Συμελίδη που σούταρε και να φεύγει λίγο άουτ. Οι νεοφώτιστοι συνέχιζαν να είναι καλύτεροι στο δεύτερο μέρος και να πιέζουν για την ισοφάριση και στο 61′ έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Τόρο να σουτάρει στο σώμα του Εραμούσπε με τον ίδιο να παίρνει το ριμπάουντ και να σουτάρει με την μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ. Και δυο λεπτά αργότερα ο Μουτίνιο βρέθηκε απέναντι από τον Τσιντώτα αλλά κάνει κακό πλασέ και με τον Παντελάκη να βρίσκει την μπάλα και τον διαιτητή να δείχνει άουτ και όχι κόρνερ. Και ενώ ο Λεβαδειακός πίεζε για την ισοφάριση, οι «Γιαννιώτες» έκαναν δυο τα τέρματα τους στο 65′ όταν από εκτέλεση φάουλ του Μορέιρα ο Εραμούσπε με πλασέ εν κινήσει έκανε το 0-2. Και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τζίνο άνοιξε στον Σόρια αυτός έδωσε στον Παμλίδη που με φοβερό σουτ έκανε το 0-3 δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της ομάδας του. Όπως ήταν λογικό το ματς απέκτησε διαδικαστικού χαρακτήρα και το μόνο που κατάφερε ο Λεβαδειακός ήταν να μειώσει σε 3-1 στο 88′ με απίθανο σουτ του Παναγιώτου από τα 30 μέτρα.

Λεβαδειακός (Γιάσμινκο Βέλιτς): Στογιάνοβιτς – Κωνσταντινίδης(72′ Λούα Λούα), Τσάπρας, Μπάχανακ, Βήχος(72′ Παναγιώτου) – Χάμοντ, Νίκας(46′ Τόρο) – Μουτίνιο, Βρακάς(72′ Τζημόπουλος), Συμελίδης(79′ Μεχία) – Δούμτσιος.

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Τσιντώτας – Σόρια, Παντελάκης, Εραμούσπε, Πήλιος – Καραχάλιος, Ριένστρα(64′ Λιάσος), Τζίνο(89′ Νίνης) – Μορέιρα, Μπαλάν(86′ Σταματελόπουλος), Παμλίδης.