overfm.gr | Super League 1 | Μάγκας ΠΑΟΚ ξέρανε τον Ολυμπιακό μέσα στο Καραϊσκάκη με το πρώτο του φετινό διπλό

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι του «Γεώργιος Καραϊσκάκης» κερδίζοντας με 2-1 τον Ολυμπιακό και πετυχαίνοντας το πρώτο του φετινό διπλό.

Μεγαλειώδη νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ κερδίζοντας τον Ολυμπιακό με 2-1 μέσα στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» κάνοντας ταυτόχρονα το πρώτο του διπλό στο φετινό πρωτάθλημα και περνώντας τέταρτος με 15 βαθμούς , ρίχνοντας στην πέμπτη θέση τον αντίπαλο του με 14. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του «Δικεφάλου του Βορρά» στο φαληρικό γήπεδο μετά από 4 χρόνια όταν κέρδισε με 1-0 με το αυτογκόλ του Βούκοβιτς και η έκτη συνολικά την τελευταία εικοσαετία ως φιλοξενούμενος κόντρα στους «ερυθρόλευκους». Αδίκησαν τους εαυτούς τους οι γηπεδούχοι οι οποίοι δέχτηκαν έντονη γιούχα από τον κόσμο μετά το τέλος με το σύνθημα που δονούσε την ατμόσφαιρα να ήταν «εεε οοο βγάλτε τις φανέλες και φύγετε από εδώ».  Έξυπνο κοουτσάρισμα από τον Λουτσέσκου που έδεσε κόμπο τον Μίτσελ και κατάφερε να πανηγυρίσει μια μεγάλη νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ντέρμπι και μόλις στο πρώτο λεπτό απείλησαν με τον Ελ Καντουρί να σουτάρει την μπάλα να κοντράρει και να φεύγει λίγο κόρνερ. Και αυτό από ότι αποδείχθηκε ήταν το πρώτο καμπανάκι για τους «ερυθρόλευκους» καθώς στο 8′ από εκτέλεση κόρνερ του Λύρατζη ο Παπασταθόπουλος με κεφαλιά-αυτογκόλ έκανε το 0-1 παγώνοντας το φαληρικό γήπεδο. Ασφαλώς και αυτή η εξέλιξη πάγωσε τους «Πειραιώτες» που προσπάθησαν να βγουν μπροστά και να δημιουργήσουν ευκαιρίες μπροστά στα καρέ του Κοτάρσκι απειλώντας με μακρινά σουτ που δεν ανησύχησαν τον πορτιέρο του «Δικεφάλου του Βορρά».

Και ενώ περνούσαν τα λεπτά και δεν μπορούσε να απειλήσει τον Κροάτη τερματοφύλακα των «ασπρόμαυρων» ο Ολυμπιακός, στο 34′ ο ίδιος έκανε άστοχη έξοδο και ο Ρέαμπτσιουκ σούταρε πάνω στον Ίνγκασον. Αυτή η ευκαιρία αποτέλεσε το έναυσμα της πίεσης των πρωταθλητών Ελλάδας και τρία λεπτά αργότερα ευτύχησαν να ισοφαρίσουν. Ο Ρέαμπτσιουκ έκανε την σέντρα και ο Χάμες με κεφαλιά πηδώντας στον …Θεό έκανε το 1-1. Το γκολ αυτό έδωσε στους γηπεδούχους την δυνατότητα να γυρίσουν το ντέρμπι και στο 41′ ο σκόρερ των «ερυθρολεύκων» σούταρε με τον Κοτάρσκι να διώχνει και τον Μακαμπού να κάνει γυριστό σουτ στέλνοντας την μπάλα άουτ. Ένα λεπτό αργότερα απείλησε εκ νέου η ομάδα του Μίτσελ με τον Γκάρι να μπουκάρει από τα δεξιά, αλλά μάζεψε ο Κοτάρσκι μετά το γύρισμά του το οποίο πήγαινε προς τον Μπακαμπού και το ημίχρονο έληξε με τις δυο ομάδες ισόπαλες με 1-1.

Πολύ δυνατά μπήκε ο ΠΑΟΚ και με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και έχασε μια καλή ευκαιρία με τον Ολιβέρα στο 47′ όταν έστειλε την μπάλα λίγο άουτ με κεφαλιά. Και αυτή η υπεροχή του έπιασε τόσο καθώς στο 56′ ο Λύρατζης πλαγιοκόπησε από τα δεξιά και πάσαρε στον Νάρει που από την περιοχή δεξιά έπιασε ένα δυνατό σουτ και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Τζολάκη και έγινε το 1-2 παγώνοντας εκ νέου το «Γεώργιος Καραϊσκάκης». Και όμως δυο λεπτά αργότερα παραλίγο να έχουμε την ισοφάριση όταν οι δυο Ροντρίγκες συνεργάστηκαν με τον Χάμες να δίνει στον Γκάρι και αφού πέρασε και τον Κοτάρκσι από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 61′ οι «Θεσσαλονικείς» κέρδισαν πέναλτι σε σπρώξιμο του Μπα στον Ολιβέιρα αλλά αυτό δεν δώθηκε ποτέ καθώς μετά που ο Τρεϊμάνις πήγε να δει την φάση στο VAR πήρε πίσω την απόφαση του και ταυτόχρονα ακυρώθηκε η κίτρινη κάρτα που δώθηκε στον πρώτο. Ο Μίτσελ βλέποντας την ώρα να περνάει έριξε όλα τα βαριά χαρτιά μέσα τους Μασούρα, Βαλμπουενά και Ελ Αραμπί  και στο 78′ ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία έπειτα από σέντρα του Χουάνγκ ο Μπακαμπού βρεθηκε σε πλεονεκτική θέση όμως η κεφαλιά του πέρασε άουτ.

Η πίεση συνεχίστηκε και στο 88′ οι «Πειραιώτες» έχασαν τρομερή ευκαιρία να ισοφαρίσουν όταν από φάση διαρκείας, ο Μπακαμπού γύρισε για τον Ελ Αραμπί, που με τον Κοτάρσκι εξουδετερωμένο και σε κενή εστία σούταρε πάνω στον Σάστρε. Στην συνέχεια δώθηκαν επτά λεπτά καθυστερήσεις που ούτε αυτά ήταν αρκετά στον Ολυμπιακό να ισοφαρίσει και το σφύριγμα της λήξης του Τρεϊμάνις βρήκε παίκτες και τεχνική ηγεσία του ΠΑΟΚ να πανηγυρίζουν έξαλλα αυτή την μεγαλειώδη νίκη την πρώτη φετινή εκτός έδρας νίκη.

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Τζολάκης – Βρουσάι, Μπα(84′ Ουί Τζο), Παπασταθόπουλος, Ρέαμπτσουκ – Εμβιλά, Ινμπόμ, Αγκιμπού Καμαρά(66′ Mασούρας) – Γκάρι Ροντρίγκες(71′ Ελ Αραμπί), Χάμες Ροντρίγκες(71′ Βαλμπουενά), Μπακαμπού

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι – Λύρατζης, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Τσαούσης(70′ Σάστρε) – Ντάντας(90′ Σβαμπ), Κούρτιτς – Νάρεϊ, Αουγκούστο(84′ Σοάρες), Ελ Καντουρί – Ολιβέιρα

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.