overfm.gr | La Liga | Μάχες στην «ουρά» της Πριμέρα Ντιβιζιόν

Μεγάλη κερδισμένη της βραδιάς η Έλτσε, ενώ έδαφος έχασε η Αλαβές, όσον αφορά τη μάχη της παραμονής στη Λα Λίγκα.

Σκαμπανεβάσματα είχε η σημερινή αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν στο “πάτο” της βαθμολογίας, με την Έλτσε να ξεφεύγει από την ζώνη του υποβιβασμού, ρίχνοντας σε αυτή την Αλαβές. Στην έτερη αναμέτρηση που είχε φόντο τα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας, η Βαγιαδολίδ κατάφερε να “ξεκολλήσει” από την τελευταία θέση, ενώ και η Ουέσκα πήρε βαθμολογική ανάσα, έπειτα από το μεταξύ τους 2-2.

Στο ” Μεντιθορότθα”, η Έλτσε ήταν σχετικά καλύτερη της Αλαβές, κατορθώνοντας να πάρει το πολύτιμο τρίποντο με τα τέρματα των Μίγα (39′) και Τετέ (86′). Οι γηπεδούχοι, είχαν μερικές καλές στιγμές στην αναμέτρηση, με κύριο εκφραστή τον Χοσέλου, ωστόσο δεν κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα, με αποτέλεσμα να μείνουν στους 4 βαθμούς, έπειτα από 6 αγωνιστικές. Πλέον, βρίσκονται στην 18η θέση της βαθμολογίας, δηλαδή εντός επικίνδυνης ζώνης, αντίθετα από την Έλτσε, η οποία έφτασε τους 7 βαθμούς και την 12η θέση.

Το παιχνίδι της Ουέσκα με την Βαγιαδολίδ, ομολογουμένως ήταν αρκετά πιο συναρπαστικό, όπως δείχνει και το τελικό 2-2. Οι φιλοξενούμενοι, κόντρα στη ροή του αγώνα, άνοιξαν το σκορ στο 35ο λεπτό, με τέρμα του Μπόρχα Γκονζάλες, με το 0-1 να παραμένει έως την ανάπαυλα.

Η Ουέσκα, συνέχισε να είναι μακράν καλύτερη της αντιπάλου της, ωστόσο και πάλι η Βαγιαδολίδ ήταν εκείνη που βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, με πέναλτι του Ρούμπιο στο 51′. Η δικαιοσύνη, σύμφωνα με την εικόνα του αγώνα, αποκαταστάθηκε μόλις 5 λεπτά αργότερα, αφού οι οικοδεσπότες βρήκαν τέρμα τόσο με τον Μιρ στο 52′, όσο και με τον Ραμίρεζ στο 56′, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα.

Για την Ουέσκα, αυτή ήταν η 5η(!) ισοπαλία στα πρώτα 6 παιχνίδια της, ενώ για την Βαγιαδολίδ η 3η, σε αντίστοιχο αριθμό αγώνων. Οι δύο ομάδες είναι οι μοναδικές που δεν έχουν καταφέρει να πανηγυρίσουν νίκη μέχρι τώρα.