overfm.gr | Serie A | Λύτρωση με Ρασπαντόρι για την Νάπολι

Ένα γκολ του Τζιάκομο Ρασπαντόρι δυο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα ήταν αρκετό για να δώσει την νίκη στην Νάπολι με 1-0 επί της Σπέτσια στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα».

Δεινοπάθησε να κερδίσει την Σπέτσια η Νάπολι στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα» και με ένα γκολ δυο λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα του Τζιάκομο Ρασπαντόρι κέρδισε με 1-0. Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλυτεροι στο πρώτο ημίχρονο και έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων και απείλησαν κυρίως με προσπάθειες του Κβαρατσχέλια στο 14′ και στο 23′. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 41′ με σουτ του Γκιασί με τον Μερέτ να επεμβαίνει.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 72′ η Σπέτσια έχασε την ευκαιρία του αγώνα όταν σε λάθος του Ρούι και ο Κίβιορ πλάσαρε από πλάγια θέση με τον Ραχμάνι να σώζει στην γραμμή. Στην συνέχεια άρχισε η πίεση των «παρτενοπέι» με τον γκολκίπερ των φιλοξενουμένων να σώζει το σουτ του Ζιελίνσκι από πλάγια αριστερά στο 74′.

Στο 86′ ο Λοσάνο έχασε μεγάλη ευκαιρία αλλά στο 89′ ο ίδιος έκανε την σέντρα και ο Ρασπαντόρι από το ύψος του πέναλτι έκανε το 1-0 το οποίο ήταν αρκετό για να δώσει την νίκη στους «Ναπολιτάνους».

ΝΑΠΟΛΙ(Λουτσιάνο Σπαλέτι): Μερέτ, Ντο Λορέντζο, Ραχμάνι, Ζέσους, Μάριο Ρουί, Ανγκισά (57’ Ζιελίνσκι), Εντομπελέ (46’ Λομπότκα), Ελμάς (75’ Γκαετάνο), Πολιτάνο (57’ Λοσάνο), Ραζπαντόρι, Κβαρατσχέλια (67’ Σιμεόνε)

ΣΠΕΤΣΙΑ(Λούκα Γκότι): Ντραγκόβσκι, Νικολάου, Αμπαντού (70’ Χριστόφ), Μπαζτόνι (62’ Κοβαλένκο), Κίβιορ, Χολμ, Μπουραμπιά (70’ Έλερτσον), Ρέκα, Αγούδελο (81’ Σάλα), Ενζολά, Γκιασί

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.