overfm.gr | Premier League | Λύτρωση με Κέιν για Τότεναμ, μεγάλη πρόκριση για Σαουθάμπτον

Χάρη σε γκολ του Κέιν η Τότεναμ προκρίθηκε στους 32 του Κυπελλου Αγγλίας νικώντας με 1-0 την Πόρτσμουθ στο «Τότεναμ Χότσπουρ Στάντιουμ». Μεγάλη πρόκριση για την Σαουθάμπτον επί της Κρύσταλ Πάλας με 2-1 στο «Σέλχαστ Παρκ».

Ένα γκολ του Κέιν στο 50′ ήταν αρκετό για την Τότεναμ ώστε να επικρατήσει με 1-0 της Πόρτσμουθ στο «Τότεναμ Χότσπουρ Στάντιουμ» και να πάρει την πρόκριση για τους 32 του Κυπέλλου Αγγλίας. Οι «Λονδρέζοι» αν και παρατάχθηκαν με αρκετούς αναπληρωματικούς ήταν καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και πήραν πολύ δίκαια την πρόκριση.

Μεγάλη πρόκριση για την ουραγό της Πρέμιερ Λιγκ , Σαουθάμπτον επί της Κρύσταλ Πάλας με 2-1 μέσα στο «Σέλχαστ Παρκ». Ο Έντουαρντ στο 14′ άνοιξε το σκορ για τους «Λονδρέζους» για να ισοφαρίσει για τους «Άγιους» ο Γουρντ Πράουζ στο 37′. Την μεγάλη πρόκριση στους φιλοξενούμενους χάρισε ο Άρμστρονγκ στο 68′.

Ζορίστηκε αλλά πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση η Λέστερ επικρατώντας με 1-0 της Τζίλιγχαμ εκτός έδρας με γκολ του Ιχενάτσιο στο 56′. Στο «Σελέκτ Καρ Λίζινγκ» η Ρέντινγκ πήρε την προκριση επί της Γουότφορντ με 2-0 με γκολ των Γκρέφα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και του Λονγκ στο 93′.

Τέλος στο «Ντίπντεϊλ» η Πρέστον πέρασε και αυτή στους 32 του Κυπέλλου μετά την νίκη της με 3-1 επί της Χάντερσφιλντ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Καμπερί στο 57′ για να ισοφαρίσουν οι γηπεδουχοι τρία λεπτά αργότερα με αυτογκόλ του Λις. Ο Ντιαμπί στο 73′ έδωσε το προβάδισμα στην Πρέστον η οποία σφράγισε την νίκη-πρόκριση στο 85′ με τον Μπράουν.