overfm.gr | Super League 1 | Λύτρωση από την ….βούλα για την ΑΕΚ

Χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αμραμπατ στο 94′ η ΑΕΚ επικράτησε του Ατρομήτου με 1-0 στην «Αγια-Σοφιά-OPAP Arena».

Έστω και στις καθυστερήσεις και από την άσπρη βούλα η ΑΕΚ πήρε την νίκη κόντρα στον Ατρόμητο με 1-0 στην «Αγια-Σοφιά-OPAP Arina» και παρέμεινε στην δεύτερη θέση. Από την άλλη οι κυανόλευκοι» στάθηκαν πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο και έχασαν ευκαιρίες και θα μπορούσαν να είχαν πάρει θετικό αποτέλεσμα αλλά δυστυχώς στάθηκαν άτυχοι.

Δυνατά μπήκε η ΑΕΚ στο παιχνίδι και με την συμπλήρωση του πρώτου πεντάλεπτου έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία με τον Αραούχο να περνάει στον Γκαρσία και να βρίσκεται απέναντι από τον Γιαννιώτη αλλά το πλασέ του να μην είναι κακό. Η απάντηση των «Περιστεριωτών» δεν άργησε να έρθει και συγκεκριμένα στο 12′ όταν ο Ρουμπάιγ έβγαλε τετ α τετ τον Γιάρτανσον αλλά ο Αθανασιάδης απεσώβησε το γκολ με τα πόδια.

Οι φιλοξενούμενοι πολύ έξυπνα χτυπάνε στην κόντρα και συγκεκριμένα πάνω στον Μουκουντί, ο οποίος δεν είναι και ο ταχύτερος στόπερ! Δύο φορές ο Κλωναρίδης του έχει φύγει ήδη στην πλάτη… ενώ ο Ατρόμητος έχει φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του. Στο 31′ δεν είχαμε και συνηθισμένη φάση με τον Έρλινγκμαρκ να πιάνει αμαρκάριστος την κεφαλιά, μια κεφαλιά που θύμιζε απόκρουση παρά προσπάθεια προς το τέρμα. Και κάπως έτσι το ημίχρονο έληξε χωρίς τέρματα με την ομάδα του Κρις Κόλμαν να στέκεται καλύτυρα από την «Ένωση».

Στην επανάληψη οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν πολύ δυνατά ώστε να πετύχουν το γκολ που θα τους βγάλει από την δύσκολη θέση και στο 48′ σε αντεπίθεση ο Λιβάι έβγαλε στον Πινέδα ο οποίος πλάσαρε και ο Γιαννιώτης απέκρουσε σε κόρνερ. Ενώ η ΑΕΚ πίεζε για το γκολ παραλίγο να το δεχτεί στο 60′ όταν ο Μουνίθ έδωσε στον Ρομπάιγ αυτός κάνει το παράλληλο γύρισμα με τον Μουκουντί να αδρανεί και ο Κιάρτανσον βγήκε πρώτος στην μπάλα με το τσίμπημα του να γλύφει το δοκάρι.

Στο 67′ η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα έχασε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία όταν ο Αμρααμπατ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μουκουντί έπιασε την κεφαλιά και ο Γιαννιωτης απέκρουσε εντυπωσιακά σώζωντας την ομάδα του από το γκολ. Δέκα λεπτά αργοτερα ο Αραούχο από το ύψος του πέναλτι σούταρε άουτ ενώ στο 78′ ήταν η σειρά του Αθανασιάδη να επέμβει σε δυνατό διαγώνιο σουτ του Κλωναρίδη.

Και ενώ η «Ένωση» δυσκολευόταν να βρει τον δρόμο για τα δίχτυα και όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα έληγε ισόπαλο χωρίς τέρματα στο 93′ ο Μαυρομάτης ανατρέπει τον Μάνταλο και ο Σιδηρόπουλος δίνει πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Άμρααμπατ και έκανε το 1-0 λυτρώνοντας την ΑΕΚ η οποία στο 96′ έχασε διπλή ευκαιρία να κλειδώσει την νίκη όταν ο Αραούχο πλάσαρε με τον Γιαννιώτη να αποκρούει και στην συνέχεια ο Λιβάι Γκαρσία σούταρε άουτ.

AEK (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης – Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Μοχαμαντί – Σιμάνσκι(63′ Άμρααμπατ), Ελίασον(63′ Γιόνσον), Γκατσίνοβιτς, Πινέδα(82′ Χατζισαφί) – Σέρχιο Αραούχο, Λιβάι Γκαρσία.

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης – Κεσχρίντα, Χατζησαϊας(62′ Σουάρεθ), Μαυρομμάτης, Ντε Μποκ – Γκονζάλεθ, Έρλινγκμαρκ – Μουνίθ(70′ Κουέν), Ρομπάιγ, Κλωναρίδης – Κιάρτανσον(70′ Τζαβίδας).

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.