overfm.gr | Μουντιάλ 2022 | Λύτρωση από Καζεμίρο και πρόκριση για την Βραζιλία

Χάρη σε γκολ του Καζεμίρο η Βραζιλία επικράτησε δύσκολα με 1-0 της Ελβετίας και πήρε την πρόκριση για τους 16 του Μουντιάλ.

Ένα γκολ του Καζεμίρο στο 83′ ήταν αρκετό για την Βραζιλία να επικρατήσει με 1-0 πολύ δύσκολα της μαχητικής Ελβετίας. Ένα αποτέλεσμα που ήταν αρκετό να τους δώσει την πρόκριση για τους 16 του Μουντιάλ. Με αυτή την νίκη έφτασαν τους 6 βαθμούς ενώ οι αντίπαλοι τους είναι στους 3 και στο τελευταίο παιχνίδι κόντρα στην Σερβία θέλουν μόνο την νίκη για να μην εξαρτιόνται από το άλλο ματς μεταξύ της «σελεσάο» και του Καμερούν. Οι Ελβετοί στάθηκαν αρκετά καλά και με την καλά στημένη τους αμυνα κρατούσαν το μηδέν ώσπου τελικά οι Βραζιλιάνοι που δεν ικανοποίησαν και πολύ με την απόδοση τους ειδικά στο πρώτο μέρος έβαλαν το γκολ και πήραν την νίκη-προκριση. Μάλιστα η ομάδα του Τίτε έσπασε το ρεκόρ σε αήττητο σε φάση των ομίλων Παγκοσμίου Κυπέλλου όπου πλέον έχουν 17 με τελευταία ήττα αυτή από την Νορβηγία το 1998 στο Μουντιάλ της Γαλλίας.

Ισορροπημένο το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με τις δυο ομάδες να μοιράζονται την κατοχή μπάλας. Από το 20 και μετά οι «καριόκας πήραν τα ηνία του αγώνα έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 27′ έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία όταν ο Βινίσιους έκανε το κοντινό πλασέ και ο Σόμερ έκανε εκπληκτική επέμβαση κρατώντας το μηδέν. Στην συνέχεια οι Βραζιλιάνοι απειλούσαν κυρίως με σουτ που κόντραραν στους αμυνόμενους . Οι Ελβετοί προς το τέλος του ημιχρόνου βγήκαν μπροστά για να απειλήσουν την εστία του Άλισον χωρίς όμως να τα καταφέρουν και έχοντας ως όπλο την καλά στημένη τους άμυνα πήγαν με το μηδέν στα αποδυτήρια. Στα αξιοσημείωτα βέβαια που στο 44′ έπεσαν για λίγο τα φώτα στο ματς.

Η «σελεσάο» μπήκε αποφασισμένη στο δεύτερο ημίχρονο ώστε να βάλει το γκολ και να της φύγει το άγχος παίζοντας κυρίως από τον άξονα. Και στο 56′ άγγιξε το γκολ όταν ο Βινίσιους έκανε την σέντρα για τον Ριτσάρλισον που δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 64′ μάλιστα της ακυρώθηκε και γκολ μέσω VAR καθώς ο Βινίσους δεχόμενος την πάσα του Καζεμίρο νίκησε στο τετ α τετ τον Ζόμερ αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ.  Στην συνέχεια ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε με τους «καριόκας» να κυκλοφορούν την μπάλα και να ψάχνουν το γκολ αλλά οι Ελβετοι κρατούσαν με νύχια και με δόντια το μηδέν. Όχι για πολύ όμως καθώς έπειτα από εξαιρετική συνεργασία ο Ροντρίγκο πάσαρε στον Καζεμίρο και αυτός σούταρε φανταστικά με τη μία με την μπάλα να χτυπάει στον Ακάντζι και να αφήνει άγαλμα τον Ζόμερ γράφοντας το 1-0 στο 83′ και λυτρώνοντας την Βραζιλία. Τέσσερα λεπτά αργότερα παραλίγο να κλειδώσει την νίκη η Βραζιλία όταν ο Ροντρίγκο σούταρε μέσα από την περιοχη και ο Ζόμερ έδιωξε σε κόρνερ. Και στο 94′ έχασε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία με τον Βινίσιους να πασάρει στον Ροντρίγκο που μόνος του σούταρε πάνω στον Ακάντζι. Εν τέλει πανηγύρισε την νίκη και την πρόκριση στους 16 του Μουντιάλ.

Βραζιλία (Τίτε): Άλισον – Μιλιτάο, Σίλβα, Μαρκίνιος, Σάντρο(86′ Τέλες) – Κασεμίρο, Πακετά(46′ Ροντρίγκο), Φρεντ(58′ Γκιμαράες) – Ραφίνια(73′ Ζεσούς), Ρισάρλισον(73′ Άντονι), Βινίσιους.

Ελβετία (Μουράτ Γιακίν): Ζόμερ – Βίντμερ(86′ Φράι), Ελβέντι, Ακάντζι, Ροντρίγκες – Ρίντερ(58′ Φερνάντες), Τζάκα, Φρόιλερ – Σο(75′ Άμπισερ), Εμπολό(75′ Σεφέροβιτς), Βάργκας(58′ Στέφεν).