overfm.gr | Super League 1 | Λύτρωσε τη Γιουνάιτεντ ο Ράσφορντ, νίκη «ανάσα» για τη Νιούκαστλ [vids]

Ο Ράσφορντ σκόραρε στις καθυστερήσεις και έτσι η Γιουνάιτεντ νίκησε τη Γουέστ Χαμ 1-0. Η Νιούκαστλ πήρε νίκη «ανάσα» κόντρα στη Λιντς.

Μάρκους Ράσφορντ και Έντινσον Καβάνι «υπέγραψαν» το «θρίλερ» του «Όλντ Τράφορντ». Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ «έκλεψε» το τρίποντο στις καθυστερήσεις (1-0 την Γουέστ Χαμ). Τεράστια βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε η Νιούκασλ στο «Έλαντ Ρόουντ» επί της Λιντς με το ίδιο σκορ (1-0).

Μετά την οδυνηρή εντός έδρας ισοπαλία με την Γουότφορντ, η Νιούκασλ είχε μεγαλύτερο κίνητρο από τα «καναρίνια». Τελικά οι «ανθρακωρύχοι» πέτυχαν το στόχο τους με το γκολ του Σέλβι στο 75΄. Έτσι μετά από δύο σερί ισοπαλίες επέστρεψαν στις νίκες και πήραν βαθιά ανάσα (παρέμειναν στην επικίνδυνη ζώνη).

Ήταν, μάλιστα, το πρώτο «τρίποντο» για την Νιουκάστλ απέναντι στην Λιντ μετά από 3 ματς στην Premier League, που η ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα δεν είχε ηττηθεί (2-1-0). Η Λιντς γνώρισε την πρώτη ήττα μετά από δύο συνεχόμενες νίκες και παραμένει σε δύσκολη θέση, παρότι απέχει επτά βαθμούς από την σημερινή της αντίπαλο.

Τα highlights της αναμέτρησης:

Η είσοδος των Μάρκους Ράσφορντ και Έντινσον Καβάνι στο δεύτερο μέρος (στο 63΄ ο πρώτος και στο 82΄ ο δεύτερος) έμελλε να κρίνει την αναμέτρηση ανάμεσα στην Γιουνάιτεντ και στην Γουέστ Χαμ. Από την ασίστ του Ουρουγουανού στο 90΄+3 ο Άγγλος διεθνής επιθετικός πέτυχε το «χρυσό» γκολ των «μπέμπηδων». Η ομάδα του Ράγκνικ μετά από αυτή τη τεράστια νίκη  προσπέρασε τα «σφυριά» κι ανέβηκε στην 4η θέση.

Ήταν η τρίτη εφετινή νίκη των «κόκκινων διαβόλων» απέναντι στους Λονδρέζους, μετά το 2-1 του πρώτου γύρου και το 1-0 στο League Cup. Από την πλευρά του ο Ντέιβιντ Μόιες διατήρησε την κακή παράδοση που έχει απέναντι στην πρώην ομάδα του, ως προπονητής. Συγκεκριμένα, δεν έχει φύγει ποτέ νικητής ως φιλοξενούμενος σε επίπεδο Premier League (0-4-11).