overfm.gr | Premier League | Λύγισε στις καθυστερήσεις την Σασσουόλο και με την ….βούλα η Φιορεντίνα

Mε εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γκοθάλεθ στο 92′ η Φιορεντίνα επικράτησε της Σασσουόλο με 2-1 στο «Αρτέμιο Φράνκι».

Σημαντική νίκη στις καθυστερήσεις χάρη σε εύστοχο χτύπημα του Γκονζάλεθ σημείωσε η Φιορεντίνα κόντρα στην Σασσουόλο με 2-1 στο «Αρτέμιο Φράνκι». Με αυτήν την νίκη οι «Τοσκανοί» ανέβηκαν στην ένατη θέση με 23 βαθμούς ενώ οι «νεροβέρντι» στην 16η με 16.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν την πρώτη καλή φάση στο 18′ με τον Φρατέζι να σουτάρει και τον Τερατσιάνο να διώχνει και ο τελευταίος νίκησε και τον Πιναμόντι δέκα λεπτά αργότερα σε τετ α τετ.

Στην επανάληψη οι «βίολα» μπήκαν δυνατά και στο 48′ έπειτα από φάση διαρκείας η μπάλα στρώθηκε στον Σαπονάρα που από κοντά εκανε το 1-0. Στο 56′ η Σασσουόλο κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Ντοντό και ο Μπεράρντι το μετέτρεψε σε γκολ για να ισοφαρίσει σε 1-1. Στο 75′ ο Σαπονάρα έκανε την κεφαλιά και ο Φεράρι έσωσε στην γραμμή και στο 86′ ο Κονσίλι έσωσε με εντυπωιακό τρόπο την κεφαλιά επίσης του Γκονθάλεθ. Και στο 91′ η Φιορεντίνα κέρδισε πέναλτι και ο τελευταίος ευστόχησε για χαρίσει την νίκη στην ομάδα του με 2-1.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ(Βιτσέντσο Ιταλιάνο): Τεράτσιανο, Βενούτι (54’ Ντοντό), Μπιράγκι (74’ Μπιράγκι), Ιγκόρ, Μιλένκοβιτς, Ντάνκαν (72’ Γκονθάλεθ), Μποναβεντούρα, Μπιάνκο (46’ Καστροβίλι), Καμπράλ (46’ Σαπονάρα), Κουαμέ, Ικονέ

ΣΑΣΟΥΟΛΟ(Αλέσιο Ντιονίζι): Κονσίλι, Τόλιαν, Ροζέριο, Φεράρι, Ρουάν, Φρατέζι, Ομπιάνγκ, Τραορέ (90+2’ Ντεφρέλ), Μπεράρντι, Λοριεντέ (80’ Σεϊντέ), Πιναμόντι (69’ Άλβαρες)