overfm.gr | La Liga | Λύγισε στα πέναλτι την Βαλένθια η Ρεάλ και πέρασε στον τελικό

Την πρόκριση στον τελικό του Ισπανικού Σούπερ Καπ πήρε η Ρεάλ Μαδρίτης που επιβλήθηκε στα πέναλτι της Βαλένθια με 4-3 (κ.α και παρ 1-1).

Έστω και δύσκολα η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Ισπανικού Σούπερ Καπ επικρατώντας της Βαλένθια στα πέναλτι με 4-3 με την κανονική διάρκεια και την παράταση να λήγουν ισόπαλα με 1-1. Στον τελικό θα αντιμετωπίσει μια εκ των Μπέτις η Μπαρτσελόνα που θα αγωνιστούν στον άλλον ημιτελικό αύριο (12-1) στις 21.00.

Στο 4ο λεπτό η κεφαλιά του Μιλιτάο πέρασε μόλις έξω ενώ στο 10’ ο Βαλβέρδε βρήκε κάθετα τον Ροδρίγο το σουτ του οποίου έφυγε μόλις έξω. Στο 30′ ο Βινίσιους σούταρε με τον Μαμαρντασβίλι να του λέει όχι. Και στο 38′ ο Μιλιτάο έβγαλε την μπαλιά για τον Μπενζεμά που ανατράηκε από τον Τσέμερτ και κέρδισε το πέναλτι με τον παθώντα να το εκτελεί για το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 45′ αλλά ο Καβανι νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Κουρτουά.

Με το καλημέρα της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 46′ ο Λάτο έκανε την σέντρα και ο Λίνο έκανε το μονοκόμματο σουτ και ισοφάρισε σε 1-1 για τις «νυχτερίδες» .  Στο 52ο λεπτό η κεφαλιά του Νάτσο πέρασε μόλις έξω , ενώ στο 88′ ο Μπενζεμά αστόχησε με κεφαλιά από κοντά. Στο 95′ ο Βινίσιους είχε την ευκαιρία να χαρίσει την πρόκριση από τον κανονικό αγώνα στην «βασίλισσα» όμως το τετ α τετ του το σταμάτησε ο Γεωργιανός πορτιέρο των «Βαλενθιάνων» στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Ο τελευταίος ειπε όχι σε σουτ των Βινίσιους στο 92′ και Κρόος στο 105′ ενώ στο 110’ ήταν η σειρά του Κουρτουά να νικήσει τον Πέρεθ σε τετ α τετ κι έτσι το ματς πήγε στα πέναλτι.

Ο Καβάνι έκανε το 0-1 και ο Μπενζεμά ισοφάρισε σε 1-1. Ο Τσέμερτ αστόχησε στη δική του εκτέλεση και ο Μόντριτς έκανε το 2-1. O Μορίμπα έκανε το 2-2 και ο Κρόος το 3-2 ενώ ο Γκιγιαμόν έγραψε το 3-3. Ο Ασένσιο ευστόχησε για το 4-3 και ο Κουρτουά έπιασε την εκτέλεση του Γκαγιά κι έστειλε τη Ρεάλ στον τελικό.

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Νάτσο, Ρίντιγκερ, Βάθκεθ (68’ Καρβαχάλ), Μιλιτάο (74’ Μεντί), Καμαβινγκά (46’ Μόντριτς), Βαλβέρδε (106’ Θεμπάγιος), Κρόος, Βινίσιους, Ροδρίγο (84’ Ασένσιο), Μπενζεμά

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Μαμαρντασβίλι, Κορέια, Γκαγιά, Οσζκατσάρ, Τσέμερτ, Αλμέιδα (114’ Γκιγιαμόν), Μούσα (95’ Φουλκιέ), Λάτο (95’ Μορίμπα), Λίνο (83’ Φραν Πέρεθ), Κλάιφερτ (73’ Ντούρο), Καβάνι