overfm.gr | ΣΠΟΡ | «Λύγισε» η Σάκκαρη από την Κονταβέιτ [vids]

Η Μαρία Σάκκαρη δεν τα κατάφερε στον τελικό του τουρνουά της Ostrava, καθώς ηττήθηκε με 2-0 σετ από την Εσθονή, Ανέτ Κονταβέιτ.

Η Μαρία Σάκκαρη δεν κατάφερε να κατακτήσει τον τίτλο στο open της Οστράβα. Η Ελληνίδα τενίστρια ηττήθηκε στον τελικό του τουρνουά με 6-2, 7-5 από την Εσθονή Ανέτ Κονταβέιτ.

Πάντως, η Ελληνίδα τενίστρια πραγματοποίησε μία ακόμη καλή εμφάνιση φέτος σε ένα μεγάλο τουρνουά. Μάλιστα, με την πρόκρισή της στον τελικό κατάφερε να μπει στο Νο 10 της παγκόσμιας κατάταξης, κάτι που την έκανε την πρώτη αθλήτρια της χώρας που το επιτυγχάνει. Βέβαια, έχασε την ευκαιρία να ανέβει ακόμα παραπάνω και συγκεκριμένα, στο νούμερο 9 του κόσμου.

Η Κονταβέιτ, πήρε τη νίκη επί της Σάκκαρη μετά από 95 λεπτά αγώνα και κατέκτησε τον 3ο τίτλο της καριέρας της. Η Ελληνίδα τενίστρια πλήρωσε τα πολλά αβίαστα λάθη της και δε μπόρεσε να κατακτήσει τον τίτλο. Έτσι, μετρά, πλέον, 1 νικηφόρο τελικό από τους τρεις που έχει αγωνιστεί συνολικά στην καριέρα της.