overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Λίχτενσταϊν – Ρουμανία 0-2: Νίκησε αλλά αποκλείστηκε

Παρά την προσπάθεια της Ρουμανίας, οι 17 βαθμοί δεν ήταν αρκετοί και αποκλείστηκε.

Λίχτενσταϊν και Ρουμανία αναμετρήθηκαν για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου το 2022 στο Κατάρ, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη με 0-2 . Λίχτενσταϊν – Ρουμανία 0-2: Νίκησε αλλά αποκλείστηκε .

Λίχτενσταϊν – Ρουμανία 0-2: Νίκησε αλλά αποκλείστηκε

Η Ρουμανία είχε σε όλο το παιχνίδι τον έλεγχο της κατοχής, μην επιτρέποντας στους αντιπάλους της να γίνουν ιδιαίτερα απειλητικοί. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν νωρίς στο παιχνίδι με τέρμα που σημείωσε ο Μαν, στο όγδοο λεπτό της αναμέτρησης, ύστερα από ασίστ του Ρους. Είχαν, μάλιστα, την ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους στο 35ο λεπτό, αλλά ο Στάντσιου αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι. Το  τελικό 0-2 «έγραψε» ο Μπάντσου στο 87΄.

Τα highlights της προηγούμενης αναμέτρησης, με την Ισλανδία:

Η Ρουμανία δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης, πλησιάζοντας τις 30 τελικές στο παιχνίδι και έχοντας τον πλήρη έλεγχο της κατοχής. Κάπως έτσι, οι νικητές έφτασαν τους 17 πόντους, με το Λίχτενσταϊν να τερματίζει στην τελευταία θέση με ένα βαθμό. Παρά την προσπάθεια της Ρουμανίας, οι 17 βαθμοί δεν ήταν αρκετοί, αφού τερμάτισε στην τρίτη θέση, έναν μόλις πόντο πίσω από τη Βόρεια Μακεδονία και δεν πέρασε στα μπαράζ.

Λίχτενσταϊν: Μπούχελ, Βολφίνκερ, Γκρινενφέλντερ, Φρόμελτ, Γκέπελ, Σπίριγκ, Σέλερ, Μέλερ, Χάσλερ, Φρικ, Φρικ

Ρουμανία: Νίτσα, Μάνεα, Ρους, Μπούρκα, Μπάντσου, Νεντέλτσου, Μορουτάν, Στάντσιου, Μαν, Πούσκας, Ιβάν