overfm.gr | Premier League | Λίβερπουλ – Νιούκαστλ: Ανατροπή στο 98’ με Καρβάλιο (vid)

Η Λίβερπουλ χρειάστηκε ένα γκολ του Φάμπιο Καρβάλιο στο 98’ για να μπορέσει να πάρει τη νίκη κόντρα στη Νιούκαστλ στο «Άνφιλντ».

Εμβόλιμη αγωνιστική στην Αγγλία, με τη Λίβερπουλ να υποδέχεται χθες βράδυ τη Νιούκαστλ. Οι «Ρεντς» έκαναν τη μεγάλη ανατροπή και πήραν τη νίκη με σκορ 2-1 στο τελευταίο λεπτό του έξτρα χρόνου (98’).

Η ομάδα του Κλοπ μετά το 9-0 επί της Μπόρνμουθ ήθελε να συνεχίσει τις νίκες ειδικά από τη στιγμή που έπαιζε πάλι στο «Άνφιλντ». Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη, να κρατήσουν το αήττητο σερί που είχανε, καθώς ακόμα δεν είχαν γνωρίσει την ήττα στο πρωτάθλημα.

Το πρώτο ημίχρονο δεν ήταν εντυπωσιακό, καθώς είχε λίγες φάσεις εκατέρωθεν. Βέβαια, στο 38’ η Νιουκάστλ κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα με τη μεταγραφή ρεκόρ της, τον Αλεξάντερ Ισάκ. Ονειρικό ντεμπούτο για τον 22χρονο Σουηδό φορ στην Πρέμιερ Λιγκ.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε χωρίς να αλλάξει κάτι αγωνιστικά, αλλά στο δεύτερο τα πράγματα εξελίχθηκαν αλλιώς. Η Λίβερπουλ μπήκε τελείως διαφορετικά στο γήπεδο και άρχισε να πιέζει ασφυκτικά και να δημιουργεί ευκαιρίες.

Στο 61’ μετά από ασίστ του Μοχάμεντ Σαλάχ, ο Μπόμπι Φιρμίνο ισοφάρισε και έφερε το ματς στα ίσα.

Οι «κόκκινοι» συνέχισαν να πιέζουν, έχαναν ευκαιρίες με το «χρυσό» γκολ να έρχεται στις καθυστερήσεις του αγώνα. Μετά από μία «αναμπουμπούλα» στην περιοχή του Νικ Πόουπ, ο Φάμπιο Καρβάλιο έκανε ένα μονοκόμματο σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής και έτσι στο 98’ ολοκλήρωσε τη σπουδαία ανατροπή.