overfm.gr | Premier League | Λίβερπουλ – Μπόρνμουθ 9-0: Δεν την λυπήθηκε στιγμή

Η Λίβερπουλ δεν έλεγε να σταματήσει να σκοράρει και μονάχα το τελικό σφύριγμα «έσωσε» την Μπόρνμουθ

«Ξέσπασε» για τα… καλά η Λίβερπουλ, που πήρε την πρώτη νίκη της σεζόν.

Οι «Κόκκινοι» του Γιούργκεν Κλοπ διέσυραν με 0-0 την Μπόρνμουθ και πήραν το πρώτο τους φετινό τρίποντο. Μεγαλύτερη σε έκταση νίκη των «κόκκινων» στην ιστορία τους στην Premier League, αυτό το 9-0.

Η Λίβερπουλ μπήκε αφηνιασμένη στο ματς και  στο 3ο μόλις λεπτό ο Φιρμίνο σέντραρε από δεξιά και ο Ντίαζ με κεφαλιά έγραψε το 1-0 ενώ στο 6’ ο Έλιοτ με όμοροφ πλασέ έξω από την περιοχή έγραψε το 2-0. Στο 16ο λεπτό οι Ντίαζ, Φιρμίνο κι Έλιοτ άλλαξαν όμορφα την μπάλα αλλά ο Σαλάχ έχασε το… άχαστο εξ επαφής και στο 19’ ο Αιγύπτιος έκανε το σουτ από δεξιά, με τον Τρέιβερς να του λέει όχι. Μάλιστα στο Άρνολντ με τρομερό σουτ έξω από την περιοχή, έγραψε το 3-0 και στο 30 ο Σαλάχ σέντραρε από δεξιά, η μπάλα κόντραρε και στρώθηκε στον Φιρμίνο, ο οποίος έγραψε το 4-0 με προβολή από κοντά. Μάλιστα στο 45ο λεπτό μετά από κόρνερ του Ρόμπερτσον, ο Φαν Ντάικ με κεφαλιά έγραψε το 5-0.

H Λίβερπουλ δεν πάτησε φρένο στην επανάληψη και στο 46’ ο Άρνολντ σέντραρε από δξειά και ο Μέπαμ πέτυχε αυτογκόλ για το 6-0.

Στο 51’ το πλασέ του Φιρμίνο από πλάγια θέση, σταμάτησε στο εξωτερικό του δοκαριού και στο 62’ ο Τρέιβερς απέκρουσε το σουτ του Ρόμπερτσον και ο Φιρμίνο πήρε το ριμπάουντ και πλάσαρε εξ επαφής για το 7-0.

Στο 74’ ο Σαλάχ έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία και  στο 80’ ο Τσιμίκας έκανε το γύρισμα από αριστερά με τη μία και ο Καρβάλιο πλάσαρε στην κίνηση από το πέναλτι για το 8-0. Το 9-0 διαμόρφωσε με κεφαλιά ο Ντίαζ στο 84ο λεπτό μετά από κόρνερ του Τσιμίκας που έδωσε τη 2η ασίστ του στον αγώνα.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Άρνολντ, Γκόμες, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον (69’ Τσιμίκας), Φαμπίνιο, Χέντερσον (69’ Μίλνερ), Έλιοτ (50’ Καρβάλιο), Ντίαζ, Σαλάχ, Φιρμίνο (69’ Μπάιτσετιτς)

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ: Τρέιβερς, Μέπαμ (82’ Μαρκόντες), Κουκ (77’ Πίρσον, 82’ Μπέβαν), Λέρμα, Κρίστι (46’ Σολάνκε), Σμιθ (46’ Μπίλινγκ), Ταβερνιέ, Μουρ, Σενέσι, Άντονι, Ζεμούρα

Στο «Στάμφορντ Μπριτζ» η Τσέλσι παρότι έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Γκάλαχερ στο 28′ με δεύτερη κίτρινη βρήκαν την λύση στο πρόσωπο του Ραχίμ Στέρλιννγκ και επικράτησαν με 2-1 της Λέστερ . Ο διεθνής εξτρέμ με δυο γκολ στο 47′ και στο 63′ έκανε το 2-0 για τους «μπλε» ενώ τα «παγώνια» μείωσαν με τον Μπαρνς στο 66′.

Στο «Κομιούνιτι Στάντιουμ» Μπρέντφορντ και Έβερτον αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1. Τα «ζαχαρωτά» προηγήθηκαν με τον Γκόρντον στο 24′ και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Τζάνελτ στο 84′. Τέλος στο «Φάλμερ Στάμντιουμ» η Μπράιτον με γκολ του Γκρος στο 66′ κέρδισε με 1-0 την Λιντς.