overfm.gr | Premier League | Λίβερπουλ-Μπέρνλι 0-1: Πάγωσε το… άδειο «Άνφιλντ» (vids)

Σημαντικό τρίποντο για τους φιλοξενούμενους καθώς «φλερτάρουν» με τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Η Μπέρνλι κατάφερε να φύγει με το τρίποντο από το «Άνφιλντ» καθώς επικράτησε 1-0 της Λίβερπουλ για τη 18η αγωνιστική της Premier League. Πρωταγωνιστής των φιλοξενούμενων ήταν για ακόμη μια φορά ο Μπαρνς, ο οποίος λύτρωσε την ομάδα του στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Η Λίβερπουλ καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα ήταν κυρίαρχη. Σημαντική ευκαιρία για τους γηπεδούχους εκείνη στο 44ο λεπτό με τον Οριγκί να κάνει το σουτ από μέση απόσταση και την μπάλα, όμως, να τραντάζι το οριζόντιο δοκάρι.

Πολύ νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο οι «Reds» είχαν και πάλι την ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ! Συγκεκριμένα στο 51ο λεπτό ο Αλεξάντερ-Άρνολντ έστειλε σούταρε σημαδεύοντας την κάτω δεξιά γωνία, όμως ο Πόουπ με εξαιρετική επέμβαση κατέβασε ρολά». Στο 60′ ο Σαλάχ σούταρε μια «βολίδα», έπειτα από μια υπέροχη πάσα, αλλά ο τερματοφύλακας των αντιπάλων δήλωσε ξανά το «παρών» απομακρύνοντας την μπάλα σε κόρνερ.

Μέχρι στιγμής η Μπέρνλι δεν είχε καταφέρει να σημειώσει κάποια αρκετά αξιόλογη φάση και η κυριαρχία της Λίβερπουλ ήταν ξεκάθαρη. Ένα πολύ άσχημο μαρκάρισμα του Άλισον όμως, έδωσε την ευκαιρία να ανατραπεί όλο το ματς! Ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι υπέρ των φιλοξενούμενων στο 83ο λεπτό και ο Μπαρνς με εύστοχη εκτέλεση σημείωσε το «χρυσό γκολ» που έδωσε τη νίκη στην ομάδα του (0-1).

Το τρίποντο αυτό φέρνει την Μπέρνλι στη 16η θέση της βαθμολογίας με 19 βαθμούς, ενώ η Λίβερπουλ παραμένει στην 4η με 34.

Λίβερπουλ (Κλοπ): Άλισον, Φαμπίνιο, Μάτιπ, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Ρόμπερτσον, Βαϊνάλντουμ, Σακίρι (84′ Μιναμίνο), Τιάγκο, Μανέ, Τσάμπερλεϊν (57′ Φιρμίνο), Οριγκί (57′ Σαλάχ)

Μπέρνλι (Ντάις): Πόουπ, Μι, Ταρκόφσκι, Τέιλορ (49′ Πίτερς), Λόουτον, Μπρέιντι (65′ Γκούντμπουντσον), Γουέστγουντ, Μπράουνχιλ, ΜακΝιλ, Μπαρνς, Γουντ