overfm.gr | Premier League | Λίβερπουλ – Μάντσεστερ Γ. 0-0: Ένα α-Χρωμο ντέρμπι, με δύο «ηττημένους»

Η Λίβερπουλ και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έμειναν στη «λευκή» ισοπαλία στο ντέρμπι της κορυφής, με τους διώκτες τους να είναι οι μεγάλοι «νικητές» της ημέρας

Σε ένα από τα ντέρμπι, που παρά την τεράστια βαθμολογική του σημασία, θα ξεχαστεί γρήγορα, η Λίβερπουλ έμεινε στο 0-0 με τη Μάντεστερ Γιουνάιτεντ στο «Άνφιλντ», με τη μάχη για την κατάκτηση του φετινού τίτλου να μην επηρεάζεται ιδιαίτερα. Φυσικά, οι Κόκκινοι Διάβολοι θα παραμείνουν στην κορυφή της βαθμολογίας με 37 πόντους, ενώ η ομάδα του Κλοπ θα πέσει στην τρίτη θέση, με 34 πόντους.

Στα πρώτα λεπτά, ο ρυθμός δεν ήταν ιδιαίτερα υψηλός, με τις δύο ομάδες, όπως ήταν φυσικό, να έχουν περισσότερο το νου τους στα αμυντικά τους καθήκοντα, παρά στη δημιουργία. Οι Κόκκινοι ήταν εκείνοι που είχαν την κατοχή της μπάλας και τη μεγαλύτερη διάθεση να φτάσουν σε ένα γρήγορο τέρμα, ωστόσο δεν μπόρεσαν να φτάσουν σε κάποια αξιόλογη φάση για αρκετή ώρα. Μάλιστα, η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του παιχνιδιού έπεσε στα πόδια των φιλοξενούμενων, όταν η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπρούνο Φερνάντεζ στο 34′ πέρασε μόλις δίπλα από την εστία του Άλισον.

Με την έναρξη της επανάληψης, η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε ιδιαίτερα, αφού η Λίβερπουλ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς όμως να μπορεί να απειλήσει με αξιώσεις. Στο 75′, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είχε μοναδική στιγμή να ανοίξει το σκορ, όμως ο Άλισον αντέδρασε εξαιρετικά στο πλασέ του Φερνάντεζ από πλεονεκτικότατη θέση.

Οι γηπεδούχοι, απάντησαν στις μεγάλες ευκαιρίες μόλις τρία λεπτά αργότερα (78′), με τον Ντε Χέα να δείχνει και εκείνος τη φοβερή ποιότητά του σε πολύ καλό σουτ του Τιάγκο. Στο 83ο λεπτό, ο Πογκμπά είχε και εκείνος τη στιγμή του, ωστόσο το πολύ δυνατό σουτ του δεν μπόρεσε να νικήσει τον Άλισον.

Στα τελευταία λεπτά, το σκορ δεν άλλαξε ποτέ, με τη «λευκή» ισοπαλία να παραμένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα. Το αποτέλεσμα μπορεί σίγουρα να χαρακτηριστεί δίκαιο, ενώ η ομάδα του Σόλκσιερ έχασε τεράστια ευκαιρία να ξεφύγει στη βαθμολογία, ενώ και εκείνη του Κλοπ δεν μπόρεσε να βρεθεί ξανά στην κορυφή.

Όπως φαίνεται, οι δύο μεγάλες «κερδισμένες» της αναμέτρησης ήταν η… Λέστερ και η Μάντσεστερ Σίτι, οι οποίες κέρδισαν σημαντικό έδαφος στη μάχη της κορυφής.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Φαμπίνιο, Χέντερσον, Άρνολντ, Ρόμπερτσον, Βαϊνάλντουμ (Μίλνερ 89′), Σακίρι (Τζόουνς 76′), Τιάγκο, Μανέ, Σαλάχ, Φιρμίνο (Οριγκί 85′)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Όλε Γκούναρ Σόλκσιερ): Ντε Χέα, Μαγκουάιρ, Λίντελεφ, Βαν-Μπισάκα, Σο, ΜακΤομινάι, Φρεντ, Πογκμπά, Φερνάντεζ (Γκρίνγουντ 90′)Μαρσιάλ (Καβάνι 61′), Ράσφορντ