overfm.gr | Premier League | Λίβερπουλ – Γουέστ Μπρομ 1-1: «Κηδεία» και στη Λίβερπουλ η Γουέστ Μπρομ!

Η Λίβερπουλ έπεσε «θύμα» τεράστιας έκπληξης, μένοντας στο 1-1 με τη Γουέστ Μπρομ στο «Άνφιλντ», με τον Άλαρνταϊς να παραμένει ο «κακός δαίμονας« των Κόκκινων

Μετά τη Μάντσεστερ Σίτι και η Λίβερπουλ έπεσε «θύμα» της Γουέστ Μπρομ, με τους Πρωταθλητές να μένουν στο εντός έδρας 1-1 με την ομάδα του Άλαρνταϊς, ο οποίος συνεχίζει να βρίσκει τρόπους να μην χάνει από τη Λίβερπουλ στο «Άνφιλντ». Φυσικά, οι Κόκκινοι παραμένουν στην κορυφή της βαθμολογίας με 32 πόντους, ενώ η Γουέστ Μπρομ θα παραμείνει κάτω από την επικίνδυνη ζώνη, με 8 βαθμούς, δείχνοντας, ωστόσο σημάδια αγωνιστικής ανάκαμψης.

Στο πρώτο μέρος, η Λίβερπουλ είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, διατηρώντας ένα ποσοστό κατοχής μπάλας που ξεπερνούσε το 80%. Μάλιστα, στο 12ο λεπτό ευτύχησε να πάρει και προβάδισμα στο σκορ, με τον Σαντιό Μανέ να εκμεταλλεύεται την ομόρφη πάσα του Ματίπ και να «εκτελεί» τον Τζόνστοουν, ισοφαρίζοντας τον Σουάρεζ στην πέμπτη θέση των σκόρερ στην ιστορία της ομάδας, με 69 γκολ. Βέβαια, το σκορ του πρώτου μέρους θα μπορούσε κάλλιστα να είναι μεγαλύτερο, αφού οι γηπεδούχοι είχαν μερικές καλές ευκαιρίες ακόμη, ενώ είχαν κλείσει και την Μπρομ στο «καβούκι» της.

Στη συνέχεια, η ομάδα του Κλοπ εξακολούθησε να έχει τη μπάλα στα πόδια της, ωστόσο δεν μπορούσε να φτάσει στη δημιουργία καθαρών ευκαιριών για γκολ, με τη Γουέστ Μπρομ να αμύνεται μαζικά. Οι φιλοξενούμενοι, απείλησαν για πρώτη φορά την εστία του Άλισον στο 73ο λεπτό, όμως ο Βραζιλιάνος αντέδρασε εξαιρετικά στην προσπάθεια του Γκραντ, όμως η Λίβερπουλ δεν έδειξε να αφυπνίζεται.

Έτσι, στο 82′ η ομάδα του Άλαρνταϊς κατόρθωσε να φτάσει στην ισοφάριση, με τη δυνατή κεφαλιά του Ατζάγι να μην αφήνει περιθώριο αντίδρασης στον Άλισον, σοκάροντας τους «reds».

Στα τελευταία λεπτά, η Λίβερπουλ πίεσε ασφυκτικά για το νικητήριο γκολ, ωστόσο ο Τζόνστοουν μπόρεσε να κρατήσει το 1-1 στις 1-2 καλές στιγμές που είχε να αντιμετωπίσει.

Το τελικό σκορ δεν άλλαξε ποτέ, με τον Άλαρνταϊς να πετυχαίνει ένα μοναδικό ντεμπούτο στην τεχνική ηγεσία της Γουέστ Μπρομ, αποσπώντας έναν υπερπολύτιμο βαθμό στην έδρα της καλύτερης ομάδας του πρωταθλήματος, ενώ η Λίβερπουλ δεν μπόρεσε να κλείσει τη χρονιά όπως θα ήθελε.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Μάτιπ (Γουίλιαμς 60′), Φαμπίνιο, Ρόμπερτσον, Άρνολντ, Βαϊνάλντουμ, Χέντερσον, Τζόουνς (Τσάμπερλεϊν 83′), Φιρμίνο, Μανέ, Σαλάχ

Γουέστ Μπρομ (Σαμ Άλαρνταϊς): Τζόνστοουν, Ο’σέα, Ατζάγι, Γκιμπς, Φούρλονγκ, Φίλιπς, Σόιερς, Γκάλαχερ, Ρόμπινσον (Περέιρα 73′), Ντιανγκανά, Γκραντ (Όστιν 78′)