overfm.gr | Premier League | Λίβερπουλ: Φιλική νίκη (2-0) κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας

Τη νίκη με 2-0 κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας στη Σιγκαπούρη πήρε η Λίβερπουλ με τα γκολ των Χέντερσον και Σαλάχ

Τη νίκη με 2-0 κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας στη Σιγκαπούρη πήρε η Λίβερπουλ.

Οι «Κόκκινοι» εμφανίστηκαν πολύ διαφορετικοί σε σχέση με το ματς απέναντι στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Η «πειραματική» διάθεση του Γιούργκεν Κλοπ παρέμεινε, αφού χρησιμοποίησε όλους τους ποδοσφαιριστές του από ένα ημίχρονο, όμως οι Reds ήταν αρκετά πιο πειστικοί και συμπαγείς στο Εθνικό Στάδιο της Σιγκαπούρης σε σχέση με το ματς της Ταϊλάνδης που έφερε και τον διασυρμό τους με 4-0 από τους Κόκκινους Διαβόλους.

Για τους «Κόκκινους» ο Κώστας Τσιμίκας πήρε φανέλα βασικού, ενώ ο αρχηγός Τζόρνταν Χέντερσον άνοιξε το σκορ στο δωδέκατο λεπτό με πολύ όμορφο φαλτσαριστό σουτ μετά από πάσα του Έλιοτ.

Στην ανάπαυλα του ημιχρόνου έγιναν οι δέκα αλλαγές που απέμειναν στον Γερμανό προπονητή, με τον Κλοπ να μοιράζει τον χρόνο σε όλους του τους ποδοσφαιριστές.

Ο Σαλάχ μόλις ελάχιστα δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους έγραψε το 2-0 με ένα σουτ – σήμα κατατεθέν του μετά από φάση διαρκείας.

Το ταξίδι των Κόκκινων θα συνεχιστεί στην Κεντρική Ευρώπη μετά την Άπω Ανατολή, αφού την ερχόμενη Πέμπτη (21/6) θα αντιμετωπίσουν τη Λειψία στην Γερμανία και στις 27/6 θα κοντραριστούν με την Σάλτσμπουργκ στην Αυστρία. Υπενθυμίζουμε ότι τόσο για την ομάδα του Κλοπ όσο και για την Μάντσεστερ Σίτι η επίσημη σεζόν ξεκινά φέτος στις 30 Ιουλίου στον τελικό του Charity Shield στο Λέστερ.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άντριαν (46′ Ντέιβις), Μίλνερ (46′ Αλεξάντερ Άρνολντ), Μάτιπ (46′ Φαν Ντάικ), Κονατέ (46′ Φαν ντε Μπεργκ), Τσιμίκας (46′ Κεϊτά), Έλιοτ (46′ Καρβάλιο), Χέντερσον (46′ Φαμπίνιο), Τζόουνς (46′ Τιάγκο), Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν (44′ Κλάρσκον), Φιρμίνο (46′ Νούνιες), Ντίας (46′ Σαλάχ).

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ: Γουάιτα, Κλάιν (74′ Όζο), Άντερσεν (66′ Μπόατενγκ), Γουόρντ (66′ Ο’ Μπράιεν), Μίτσελ (74′ Σίντικ), Μιλιβόγιεβιτς (66′ Ανταραμόλα), Ρακ-Σακί (74′ Μπανκς), Φίλιπς (66′ Ρέιμοντ), Αγιού (66′ Εμπιογουέι), Εντουάρντ (74′ Στριτ), Ματετά (74′ Ρόντνεϊ)