overfm.gr | Premier League | Λίβερπουλ – Άρσεναλ 4-0: Καταιγιστικοί «Reds» διέλυσαν τους «κανονιέρηδες» [vds]

Η Λίβερπουλ, έχοντας βασικό τον Τσιμίκα, διέλυσε την Άρσεναλ και βρίσκεται πλέον στο -4 από την Τσέλσι. Καταιγίδα στο Άνφιλντ.

Η Λίβερπουλ, μετά τα τελευταία ανεπιτυχή αποτελέσματα που είχε πριν τη διακοπή, με Μπράϊτον και Γουεστ Χάμ, έβαλε τέσσερα γκολ και ξέσπασε πάνω στην Άρσεναλ.

Μάλιστα οι “λονδρέζοι” προσγειώθηκαν ανώμαλα μετά το καλό σερί που είχαν. Να σημειωθεί ότι βασικός και πολύ θετικός ήταν ο Κώστας Τσιμίκας.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν σε γενικές γραμμές μέτριο και με λιγοστές φάσεις ως το 29′.

Σε εκείνο το λεπτό ο Ράμσντεϊλ έκανε μια διπλή επέμβαση πάνω στον Τιάγκο και τον Μανέ, ενώ στο 32′ είχαμε ένα… θερμό επεισόδιο ανάμεσα στον Γιούργκεν Κλοπ και τον Μικέλ Αρτέτα, με την ένταση να ανεβαίνει.

Η Λίβερπουλ προηγήθηκε στο 39′ μετά από εκτέλεση φάουλ του Άρνολντ και κεφαλιά του Μανέ.

Καταιγίδα στο δεύτερο ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο όμως ανήκε αποκλειστικά στους γηπεδούχους. Η αρχή έγινε στο 52′ με την Λίβερπουλ να κάνει το 2-0 όταν ο Ζότα εκμεταλλεύθηκε ένα λάθος του Ταβάρες.

Ο έλεγχος του αγώνα ανήκε πλέον στους γηπεδούχους, οι οποίοι πέτυχαν άλλα δυο τέρματα και διέσυραν την Άρσεναλ.

Αρχικά στο 73′ όπου ο Μανέ έφυγε στην κόντρα και έδωσε σε άδειο τέρμα πάσα στον Σαλάχ και στο 77′ με τον Μιναμίνο να αξιοποιεί ασίστ του Αλεξάντερ Άρνολντ.

Η Λίβερπουλ μετά την σημερινή της νίκη βρίσκεται πλέον στους 25 βαθμούς.

Λίβερπουλ: Άλισον, Ματίπ, Φαν Ντάικ, Τσιμίκας, Άρνολντ, Τσάμπερλεϊν (76′ Χέντερσον), Τιάγκο (83′ Μόρτον), Φαμπίνιο, Σαλάχ, Μανέ, Ζότα (76′ Μιναμίνο).

Άρσεναλ: Ράμσντεϊλ, Τομιγιάσου, Ταβάρες, Γκάμπριελ, Γουάιτ, Λοκονγκά (53′ Μέιτλαντ Νάιλς), Σμιθ Ρόου, Παρτέι (82′ Ελνενί), Ομπαμεγιάνγκ, Σακά, Λακαζέτ (67′ Όντεγκααρντ).