overfm.gr | Μουντιάλ 2022 | «Λιοντάρια»….. που βρυχιούνται

Εντυπωσιακή η Αγγλία έκανε επίδειξη ισχύως στο Ιράν με αποτελεσμα να το διασύρει με 6-2 και να ιξεκινήσει ιδανικότατα τις υποχρεώσεις του στο φετινό Παγκόσμιο Κυπελλο.

Επίδειξη ισχύος έκανε η Αγγλία η οποία στον εναρκτήριο της αγώνα στο Μουντιάλ του 2022 διέσυρε με 6-2 το Κατάρ και ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις της στον θεσμό. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Σάκα που πέτυχε δυο γκολ ενώ χαρακτηριστικό είναι ότι ο Κέιν δεν σκόραρε κανένα από τα έξι τέρματα της ομάδας του αλλά πρόλαβε και μοίρασε δυο ασίστ. Οι Ιρανοί πάλεψαν μέχρι το πρώτο ημίωρο αλλά απο εκεί και πέρα κατέρρευσαν και άρχισαν να δέχονται το ένα γκολ μετά το άλλο ενώ και τα δυο τους τέρματα τα πέτυχε ο Ταρεμί.

Όπως αναμενόταν οι δευτεραθλητές Ευρώπης μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι με σκοπό να πετύχουν το γρήγορο γκολ για να τους φύγει το όποιο άγχος έχουν στην συνέχεια. Οι παίκτες του Γκάρεθ Σάουθγκέιτ είχαν την κατοχή στην μπάλα με τους αντιπάλους τους να αμύνονται και να προσπαθούν με κάποια αντεπίθεση να κάνουν την ζημιά. Oι Ιρανοί μάλιστα έχασαν τον βασικό τους τερματοφύλακα Μπεϊρανβαντ στο 19′ λόγω τραυματισμού με τον Χοσεϊνί να παίρνει την θέση του. Ασφαλώς και ο συγκεκριμένος τραυματισμός χάλασε τον ρυθμό του αγώνα και έτσι φτάσαμε στο πρώτο μισάωρο για να κάνει η Αγγλία την πρώτη ευκαιρία με τον Σάκα να κάνει την σέντρα από τα δεξιά και τον Μάουντ να σουτάρει και να στέλνει την μπάλα μόλις άουτ.

Τα «λιοντάρια» αύξησαν την πίεση και εκείνη απέφερε καρπούς πέντε λεπτα αργότερα όταν σε σέντρα του Σο από τα αριστερά ο Μπέλιγχαμ με κεφαλιά έκανε το 1-0 λύνοντας τον γόρδιο δεσμό για την ομάδα του.  Σαν να μην έφτανε αυτό στο 43′ ο Τρίπιερ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μαγκουάιρ έκανε την κεφαλιά πάσα και ο Σάκα με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι έκανε το 2-0 δίνοντας σαφές προβάδισμα στους Άγγλους. Οι οποίοι μάλιστα έφτασαν και σε τρίτο γκολ στο 45′ με τον Κέιν να κάνει την σέντρα από τα αριστερά και ο Στέρλινγκ με πλασέ έκανε το 3-0 σε ένα ονειρικό δεκάλεπτο με τρία τερματα.

Στην επανάληψη οι δευτεραθλητές Ευρώπης μπήκαν έχοντας τον απόλυτο ελεγχο του παιχνιδιού παίζοντας χωρίς άγχος ουσιαστικά αφού έχουν καθαρίσει από το πρώτο ημίχρονο την υπόθεση νίκη. Και στο 62′ ο Στέρλινγκ πάσαρε στον Σάκα που αφού απέφυγε δυο παίκτες πλάσαρε ιδανικά κάνοντας το 4-0 και πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο ματς. Και όμως τρία λεπτά αργότερα σκόραραν και οι Ιρανοί. Συγκεκριμένα ο Γκολιζαντέ πάσαρε κάθετα στον Ταρεμί και αυτός σούταρε με τη μία και έστειλε την μπάλα στον ουρανό των διχτύων του Πίκφονρτ μειώνοντας σε 4-1. Και στο 72′ ο Ράσφορντ δεχόμενος την πάσα του Κέιν με πλασέ έκανε το 5-1. Και κάπως έτσι ο χορός των γκολ έκλεισε στο 90′ με τον Μπέλιγχαμ να πασάρει στον Γουίλσον και αυτός σέρβιρε έτοιμος γκολ στον Γκρίλις για το τελικό 6-1. Το μόνο που κατάφερε το Ιράν ήταν να μειώσει στο 102′ σε 6-2 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ταρεμί με το VAR να εντοπίζει τράβηγμα του Στόουνς.

Αγγλία (Σάουθγκεϊτ, 4-3-3): Πίκφορντ – Τρίπιερ, Στόουνς, Μαγκουάιρ(71 Ντάιερ), Σο – Μπέλιγχαμ, Ράις, Μάουντ(71′ Φόντεν) – Σάκα(70′ Ράσφορντ), Στέρλινγκ(70′ Γκρίλις), Κέιν(76′ Γουίλσον)

Ιράν (Κεϊρός, 3-5-2): Μπεϊρανβάντ(19′ Χοσεϊνί) – Χοσεϊνί, Τσέσμι(46′ Γκολιζαντέ), Πουραλιγκάνι – Μοχαράμι, Καρίμι(46′ Κανινί), Νουρολάχι, Χατζισαφί, Μοχαμάντι(63′ Τοραμπί) – Γιάχανμπαχς(46′ Εζατολάχι), Ταρεμί