overfm.gr | Premier League | Λιντς – Λίβερπουλ 0-3: Μεγάλο διπλό για τους Ρεντς [vid]

Η Λίβερπουλ επικράτησε εύκολα με 3-0 την Λιντς στο Έλαντ Ρόουντ, σε ένα ματς που στιγματίστηκε από τον σοκαριστικό τραυματισμό του Χάρβεϊ Έλιοτ.

Ο Αγώνας

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά και έδωσαν έναν πολύ γρήγορο ρυθμό. Η Λιντς είχε την πρώτη ευκαιρία της αναμέτρησης στο 5ο λεπτό, με το σουτ του Ροντρίγκο να υποχρεώνει τον Άλισον σε απόκρουση με τις γροθιές.

Η Λίβερπουλ από το 15ο λεπτό και μετά κυριάρχησε απόλυτα, καθώς είχε αρκετές ευκαιρίες. Η ομάδα του  Κλοπ έκανε το 1-0, με τον Μάτιπ που ήταν προωθημένος, τροφοδότησε τον Αλεξάντερ-Άρνολντ, οποίος έδωσε μία ιδανική πάσα στον Σαλάχ που νίκησε τον Μελιέρ.

Το γκολ αυτό ήταν το 100ο στην Premier League για τον Αιγύπτιο επιθετικό. Μάλιστα τα 98 τα πετύχει με την Λίβερπουλ, ενώ δύο με την Τσέλσι. Ο Σαλάχ έγινε ο 5ος ταχύτερος που έφτασε σε αυτό το νούμερο καθώς χρειάστηκε μόνο 162 ματς.

Οι «ρεντς» μετά το γκολ του Σαλάχ ήταν σαρωτική. Μάλιστα οι Μανέ, Ζότα και Έλιοτ δεν βρήκαν τα δίχτυα σε εξαιρετικές ευκαιρίες που τους προσφέρθηκαν. Τα «παγώνια» άντεξαν στο σφυροκόπημα και λίγο έλειψε να ισοφαρίσουν με τον Άιλινγκ.

Η Λίβερπουλ στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε εξίσου καλά και συνέχισε το κυριαρχικό ποδόσφαιρο. Στο 50ο λεπτό ο Αλεξάντερ-Άρνολντ εκτέλεσε ένα κόρνερ από τα δεξιά, ο Φαν Ντάικ πήρε την κεφαλιά και η μπάλα έφασε στον Φαμπίνιο που έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

Λίγο αργότερα, όλος ο κόσμος στο γήπεδο της Λιντς πάγωσε. Ο Χάρβεϊ Έλιοτ τραυματίστηκε με πολύ σκληρό τρόπο έπειτα σκληρό μαρκάρισμα του Στράουκ. Ο ποδοσφαιριστής της Λιντς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη. Ο νεαρός ποδοσφαιριστής της Λίβερπουλ αποχώρησε με φορείο και μάλιστα κέρδισε το χειροκρότημα των φιλάθλων.

Η κόκκινη κάρτα του Στράουκ επηρέασε όπως ήταν φυσικό την εξέλιξη του αγώνα. Η Λιντς δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό της Λίβερπουλ, έχοντας δέκα παίκτες και δέχθηκε και 3ο γκολ. Ο Μανέ στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό σκορ, παίρνοντας την ασίστ από τον Τιάγκο. Με αυτό το γκολ ο Σενεγαλέζος έφτασε τα 99 γκολ στην Premier League.

Με αυτή την εμφατική νίκη η Λίβερπουλ έπιασε στην κορυφή της βαθμολογίας Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Τσέλσι. Από την άλλη η Λιντς έμεινε για πρώτη φορά χωρίς νίκη στα τέσσερα πρώτα παιχνίδια πρωταθλήματος από το 1958-59.

Οι δύο ενδεκάδες

Λιντς: Μελιέ, Άιλινγκ, Κούπερ, Γιορέντε (33′ Στράουκ), Φίρπο, Ντάλας, Φίλιπς, Ραφίνια, Ροντρίγκο (46′ Ρόμπερτς), Χάρισον (68′ Τζέιμς), Μπάμφορντ

Λίβερπουλ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Μάτιπ, Φαν Ντάικ,, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Τιάγκο (94′ Κεϊτά), Έλιοτ (63′ Χέντερσον), Μανέ, Σαλάχ, Ζότα (82′ Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν)