overfm.gr | Premier League | Λιντς – Η χαρά της αντίπαλης επίθεσης

Στη χαρά της αντίπαλης επίθεσης έχει εξελιχθεί η άμυνα της Λιντς με το σύνολο του Μπιέλσα να προβληματίζει με την ανασταλτική του λειτουργία.

Απίστευτο και όμως αληθινό. Μετά τα τρία γρήγορα γκολ που δέχθηκε η Λιντς από την Τότεναμ στο πρώτο ημίχρονο προέκυψε ένα ενδιαφέρον στατιστικό. Η άμυνα της ομάδας του Μπιέλσα δέχεται γκολ κάθε 13 λεπτά. Ένα στατιστικό στοιχείο, το οποίο δεν είναι καθόλου τιμητικό για τον αγγλικό σύλλογο.

Συγκεκριμένα, οι Άστον Βίλα (3-3), Έβερτον (3-0), Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (4-2), Λίβερπουλ (6-0) και Τότεναμ (3-0 στο 27′), έχουν καταφέρει να παραβιάσουν την εστία της Λιντς 11 φορές σε μόλις 142 αγωνιστικά λεπτά. Με την γλώσσα των αριθμών αυτό σημαίνει ότι η Λίντς μαζεύει την μπάλα από τα δίχτυα της κάθε 13 λεπτά.

Η ιστορική αγγλική ομάδα προβληματίζει με την εικόνα της. Πλέον βρίσκεται στις υποψήφιες ομάδες για υποβιβασμό στην Championship. Ο Μπιέλσα καλείται να βρει άμεσα λύση στα μετόπισθεν. Διαφορετικά, τα πράγματα θα γίνουν μη αναστρέψιμα.