overfm.gr | Eurocup | Λιετκαμπέλις – Χάμπουργκ Τάουερς 96-100: Ήττα για Καλαϊτζάκη

Η Λιετκαμπέλις ηττήθηκε από την Χάμπουργκ Τάουερς με 100-96 στην Λιθουανία για την τέταρτη αγωνιστική του Eurocup, παρά την καλή εμφάνιση το Παναγιώτη Καλαϊτζάκη.

Την πρώτη νίκη της στο φετινό Eurocup πανηγύρισε η Χάμπουργκ Τάουερς, καθώς επικράτησε με 100-96 της Λιεκτκαμπέλις μέσα στην Λιθουανία. Πλέον οι Λιθουανοί έχουν ρεκόρ 2-2 στον Α όμιλο, ενώ η γερμανική ομάδα έχει 1-3. Λιετκαμπέλις – Χάμπουργκ Τάουερς

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Μάισνερ με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ. Ακολούθησαν οι Μπράουν και Κρίστεν με 18 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Για την Λιετκαμπέλις ξεχώρισε ο Ορέλικ, ο οποίος ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα με 31 πόντους. Πολύ καλός ήταν και ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης με 11 πόντους, 5 ριμπάουντ και δύο ασίστ.  Λιετκαμπέλις – Χάμπουργκ Τάουερς

Η Χάμπουργκ Τάουερς ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και κατάφερε να πάρει διψήφια διαφορά στην πρώτη περίοδο (23-33). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Λιετκaμπέλις αντέδρασε και κατάφερε να ψαλιδίσει την διαφορά στα μισά (45-50).

Μάλιστα στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπόρεσαν δύο φορές να πάρουν κεφάλι στο σκορ, ενώ μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο με το παιχνίδι στον πόντο (66-67). Η τέταρτη περίοδος ήταν… φωτοτυπία της πρώτης με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν πολύ γρήγορα στο +12 (80-92) καθαρίζοντας το παιχνίδι.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-33, 45-50, 66-67, 96-100