overfm.gr | Bundesliga | Λεβαντόφσκι…ή αλλιώς ο άνθρωπος που σπάει ρεκόρ

O Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι είναι ασταμάτητος. Στην αναμέτρηση της Μπάγερν Μονάχου κόντρα στην Βόλφσμπουργκ έσπασε ένα ακόμα ρεκόρ.

Μπορεί να μην πήρε τη Χρυσή Μπάλα ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, αλλά το 2021 έχει κάνει απίστευτα πράγματα. Πέραν του ότι σκοράρει κατά ριπάς και οδηγεί τη Μπάγερν Μονάχου τόσο στη Bundesliga όσο και στο Champions League. Ο Πολωνός στράικερ είναι σε δαιμονιώδη φόρμα. Σκοράρει, όποτε και με όποιον τρόπο θέλει.

Η Μπάγερν Μονάχου έστησε ένα ακόμα πάρτυ στην Bundesliga κόντρα στην Βόλφσμπουργκ, για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι Βαυαροί επιβλήθκαν με 4 – 0 των φιλοξενούμενων. Ο χρόνος κυλούσε και ο πίνακας των σκόρερ δεν είχε ακόμα το όνομα του «Λέβα».

Η ομάδα του Γιούργκεν Νάγκελσμαν μπήκε με άγριες διαθέσεις. Άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό. Ο Σερζ Γκνάμπρι έκανε το σουτ εκτός περιοχής, ο Κάστιλς απέκρουσε και ο Μίλερ, στην 400η του συμμετοχή με τη φανέλα των Βαυαρών, πήρε το ριμπάουντ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 απέναντι στη Βόλφσμπουργκ.

Ο Μίλερ ήταν ο πρωταγωνιστής του παιχνιδιού, καθώς έδωσε και την ασίστ στον Νταγιότ Ουπαμεκανό, ο οποίος με κεφαλιά έκανε το 2-0 στο 57′. Δύο λεπτά αργότερα ήταν στιγμή του Λερόι Σανέ να μιλήσει, ο οποίος με ένα ωραίο σουτ στα όρια της περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ήταν η στιγμή να μιλήσει

Λίγο πρίν το τέλος του ματς ήταν η ώρα του Πολωνού να μιλήσει. Ο επιθετικός των Γερμανών με γκολ στο 87′ έκανε το τελικό 4-0. Είναι ένα ιστορικό γκολ για τον ίδιο. Συγκεκριμένα, Ο Λεβαντόφσκι με αυτό το γκολ ξεπερνάει τον κορυφαίο Γκερντ Μίλερ!

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι έφτασε τα… 43 γκολ στην Bundesliga σε ένα ημερολογιακό έτος και προσπέρασε το ρεκόρ που κατείχε ο Μίλερ, που είχε σκοράρει 42! Το ρεκόρ ο Γκερντ Μίλερ κρατούσε από το 1972.