overfm.gr | La Liga | Λεβάντε-Μπέτις 4-3: Γκολ, θέαμα και VAR

Λεβάντε και Μπέτις τα έδωσαν όλα στο τελευταίο παιχνίδι του 2020, σ’ έναν πραγματικά συναρπαστικό αγώνα.

Η Λεβάντε υποδέχτηκε την Μπέτις για την 16η αγωνιστική της La Liga. Ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, με γκολ, θέαμα και VAR, πρόσφεραν οι δυο ομάδες. Η Λεβάντε κατάφερε να πάρει τη νίκη με 4-3, μαζί και τους πολυπόθητους τρεις βαθμούς, φτάνοντας την Μπέτις στον πόντο στο τελευταίο τους παιχνίδι για το 2020!

Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε η Λεβάντε, που μόλις στο 2′ άνοιξε το σκορ με τον Ντουάρτε να πηδάει ψηλά, μετά από εκτέλεση κόρνερ, και με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Η απάντηση ωστόσο δεν άργησε να έρθει, στο 12′ ο Μαντί κυνήγησε μια χαμένη μπαλιά μέσα στην περιοχή και νίκησε τον τερματοφύλακα με ένα σουτ στην κάτω αριστερή γωνία μειώνοντας σε 1-1. Στο 22′ οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι το προβάδισμα με τον Μοράλες να εξασφαλίζει λίγο χώρο στην άκρη της περιοχής και τραβά την σκανδάλη και να στέλνει την μπάλα στην πάνω δεξιά γωνία, δοκάρι και μέσα, για το 2-1. Δεν πέρασαν δύο λεπτά και ο Μοράλες ξαναχτύπησε για το 3-1 με δυνατό σουτ μέσα από τη μικρή περιοχή. Λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου, στο 46′, ο Φεκίρ σούταρε από την άκρη της περιοχής, αλλά η μπάλα τράνταξε το αριστερό δοκάρι και κατέληξε άουτ.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν δυναμικά και με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου. Στο 55′ ο Μοράλες έστρωσε την μπάλα στο πιάτο για τον Μαρτί, ο οποίος σκόραρε από κοντά, κάνοντας το 4-1. Ο Πιέρ στο 68′ δέχτηκε την κόκκινη κάρτα, για ένα ανόητο από μεριάς του μαρκάρισμα, αφήνοντας την Λεβάντε με δέκα παίχτες. Ο διαιτητής πήρε την απόφαση μετά τη χρήση του VAR, εξετάζοντας το βίντεο-ριπλέι. Στο 78′ η Μπέτις κερδίζει πέναλτι, το όποιο εξετάστηκε και αυτό από το VAR. Ο Κανάλες ευστόχησε από την άσπρη βούλα μειώνοντας σε 4-2. Στο 87′ ο Κανάλες πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή, βρέθηκε σε καλή θέση και έκανε ένα σουτ που κόντραρε καταλήγοντας στα δίχτυα για το τελικό 4-3!

Λεβάντε: Φερνάντεθ, Μιραμόν, Ντουάρτε, Πιέρ, Κλερκ, Χ. ντε Φρούτος, Μαλσά, Ραντόγια, Μοράλες, Μαρτί, Γκόμεθ

Μπέτις: Ρόμπλες, Έμερσον, Μαντί, Ρουίθ, Μιράντα, Ροντρίγκες, Γκουαρδάδο, Ρούιμπαλ, Φεκίρ, Τέγιο, Χουάνμι