overfm.gr | Μουντιάλ 2022 | Λέκι λαμπρός οδήγησε την Αυστραλία στους 16

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Αυστραλία επί της Δανίας με 1-0 που είχε ως αποτέλεσμα να πάρει το εισιτήριο για τους 16 του Μουντιάλ.

Μεγάλη νίκη για την Αυστραλία επί της Δανίας με 1-0 με αποτέλεσμα να πάρει την πρόκριση στους 16 του Παγκοσμίου Κύπελλου. Τα «καγκουρό» εκμεταλλευόμενοι το καλό τους δεύτερο ημίχρονο έφτασαν στην νίκη και μην έχοντας ανάγκη από το αποτέλεσμα του άλλου παιχνιδιού ανάμεσα στην Τυνησία και την Γαλλία πήραν το εισιτήριο για τα νοκ άουτ. Όσο για τους Δανούς ήταν καλοί στο πρώτο μέρος και δεν κατάφεραν να σκοράρουν ενώ ολοκλήρωσαν αυτό το Μουντιάλ με αρνητικό πρόσημο καθώς πήγαιναν με μεγάλες προσδοκίες και με όνειρα.

Οι Δανοί ως γνωστόν μπήκαν πιο δυνατά στο ματς καθώς μόνο με νίκη θα έχουν ελπίδες πρόκρισης στους 16 του Μουντιάλ. Η πρώτη υποψία ευκαιρίας δημιουργήθηκε στο 7′ όταν ο Μέλε σέντραρε και ο Μπρέιθγουειτ έκανε το σουτ αλλά ο Μπράιαν ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε. Οι Αυστραλοί σιγά σιγά βγήκαν και αυτοί μπροστά και στο 22′ έχασαν και εκείνοι μια καλή ευκαιρία με τον Ντιουκ να τροφοδοτεί με το κεφάλι τον ΜακΓκρι που σούταρε όμως ο Σμάιχελ μπλόκαρε. Στα υπόλοιπα λεπτά το παιχνίδι έγινε ακόμη πιο όμορφο με τον ρυθμό να είναι πιο φρενήρης αλλά οι έλειπαν οι φάσεις και το μηδέν και για τους δυο που πήγαν στα αποδυτήρια ήταν φυσιολογικό.

Στην επανάληψη τα «καγκουρό» μπήκαν πιο δυνατά και κέρδισαν τρία σερί κόρνερ και δημιούργησαν μια καλή ευκαιρία όταν στο 48′ ο ΜακΓκρί σούταρε και ο Ιρβάιν με πλασέ σούταρε πάνω από τα δοκάρια. Και στο 61′ έπειτα από αντεπίθεση ο Λέκι στο ένας με έναν απέφυγε τον Μέλε και σούταρε νικώντας τον Σμάιχελ και κάνοντας το 1-0 και δίνοντας την πρόκριση στην ομάδα του Άρνολντ. Όπως ήταν λογικό οι «Γιουτλάνδιοι» βγήκαν μπροστά για να πιέσουν με σκοπό να ισοφαρίσουν αφού βρίσκονται σε δυσμενή θέση και στο 73′ είχαν μια καλή στιγμή σε σέντρα του Σκοβ και κεφαλιά του Κορνέλιους που έφυγε άουτ. Ενώ συνεχιζόταν η πίεση των Δανών στο 88′ έχασαν μια μεγάλη ευκαιρία όταν ο Μπα σούταρε εντός περιοχής από πλεονεκτική θέση με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Τα λεπτά περνούσαν η Δανία δεν έκανε κάποια φάση και το παιχνίδι και η Αυστραλία πανηγύρισε την πρόκριση στους 16 του Μουντιάλ.

Aυστραλία ( Γκρέιαμ Άρνολντ 4-4-2): Mπράιαν-Ντέγκενεκ, Σούταρ, Ρόουλς, Μπέχιτς- Λέκι(89′ Χρούστιτς), Ιρβάιν, Μόουι, Γκούντγουϊν(46′ Μπάκους)- ΜακΓκρι(74′ Ράιτ), Ντιουκ(83′ ΜακΛάρεν)

Δανία ( Κάσπερ Χιούμλαντ 4-2-3-1): Σμάιχελ- Ρ. Κρίστενσεν(46′ Μπα), Άντερσεν, Α. Κρίστενσεν, Μέλε(69′ Σκοβ)- Χόιμπιεργκ, Γένσεν(58′ Ντόλμπεργκ)- Σκόου Όλσεν(69′ Κορνέλιους), Λίντστρεμ, Έρικσεν- Μπρεϊθγουέιτ(58′ Ντάρμγκααρντ)