overfm.gr | Champions League | Λειψία – Σαχταρ 1-4: Σόκαραν τους «Ταύρους» οι Ουκρανοί

Εκπληκτική νίκη της Σαχταρ στην Red Bull Arena, που επικράτησε εύκολα με 4-1 επί της Λειψίας μπροστά σε 42 χιλιάδες θεατές.

Χθες συναίβει η μεγάλη έκπληξη της βραδιάς, καθώς η Σαχτάρ Ντόνετσκ παρά τα δεδομένα προβλήματά της, διέλυσε τη Λειψία μέσα στη Γερμανία με το εντυπωσιακό 4-1.Όλα άρχισαν από το αστείο λάθος του Γκουλάσι στο 16 λεπτό, που έδωσε την ευκαιρία στον Σβεντ να στείλει την μπάλα στα δίχτυα σε ανυπεράσπιστη εστία. Όπως ήταν φυσικό κι αναμενόμενο, η Λειψία πήρε τα ηνία του αγώνα, άρχισε να πιέζει και βρήκε το γκολ στο 57 λεπτό, όταν από έξοχη ομαδική προσπάθεια, ο Σομποζλάι βρήκε τον Σιμακάνκαι με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για την πεοσωρινή ισοφάριση.

Στη συνέχεια ακολούθησε το «ξέφρενο» πάρτι των Ουκρανών. Ένα λεπτό αργότερα, ο Σβεντ έκανε το 1-2 με σουτ μέσα από την περιοχή και στο 76 λεπτό ο Μούντρικ τέλειωσε το ματς διαμορφώνοντας το 1-3.

Το τελικό σκορ σημείωσε ο Τραορέστο 85 λεπτό σε ακόμα μία φάση που η άμυνα των Γερμανών είχε «φύγει» από το γήπεδο.