overfm.gr | Bundesliga | Λειψία – Κολωνία 3-1 – Συνεχίζουν σε τροχιά Champions League οι ταύροι

Η Λειψία δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα κόντρα στην Κολωνία και επικράτησε 3-1, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Η Λειψία έδωσε μια παράσταση στο γήπεδο της αφήνοντας μήνυμα για την πρώτη τετράδα που οδηγεί στους ομίλους του Champions League. Οι ταύροι επικράτησαν 3-1 της Κολωνίας, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Το πρώτο εκ των τριών γκολ που σκόραραν οι γηπεδούχοι, πέτυχε ο Ενκουνκού. Ο Γάλλος μέσος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με πανέμορφη εκτέλεση φάουλ στο 25ο λεπτό. Το 1-0 έμεινε μέχρι και την ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο η Λειψία στο δεύτερο μέρος έδειξε την ποιότητά της «καθαρίζοντας» την υπόθεση νίκη.

Στο 54ο λεπτό οι γηπεδούχοι παρά την πίεση που του ασκούσε η Κολωνία κράτησαν τη μπάλα, η οποία έφτασε στον Χαϊνταρά που την μοίρασε στον Όλμο. Ο Ισπανός με τη σειρά του έπιασε ένα ασύλληπτο σουτ έξω από την περιοχή για να κάνει το 2-0. Τρία λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 57΄προσθέθηκε και τρίτο άτομο στον πίανακα των σκόρερ της Λειψίας. Ο Όλμο τροφοδότησε τον Ανχελίνο, ο οποίος με ψυχραιμία πλάσαρε για να κάνει το 3-0. Το μόνο που κατάφερε η Κολωνία είναι να βάλει το γκολ της παρηγοριάς. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 3-1 στο 90+1. Το γκολ της τιμής πέτυχε ο Λεμπερλέ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΛΕΙΨΙΑ: Γκουλάσι, Γκβάρντιολ, Ορμπάν, Κλόστερμαν (70′ Σιμάκαν), Ανχελίνιο (78′ Μουκελί), Λάιμερ (70′ Σόμποζλαϊ), Χαϊντάρα, Χένριχς, Όλμο (64′ Φόρσμπεργκ), Ενκούνκου, Σίλβα (64′ Πόουλσεν)

ΚΟΛΩΝΙΑ: Σβέμπε, Σμιτς, Κίλιαν, Χίμπερς, Χέκτορ, Σκίρι (85′ Όστρακ), Όζκαν, Τίλμαν (62′ Σίντλερ), Ντούντα (62′ Ουτ – 90+1′ Λεμπερλέ). Κάιντζ (62′ Λιούμπτσιτς), Άντερσον