overfm.gr | Basket League | Λαύριο – Ιωνικός 59-61: Τεράστιο διπλό με ανατροπή

Ο Ιωνικός πανηγύρισε ένα πολύ σπουδαίο διπλό στο Λαύριο επικρατώντας με 61-59 στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής της Basket League.

O Ιωνικός αν και έχανε με 7 πόντους δύο λεπτά πριν το τέλος, έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τους Αθηναίου και Όουενς, με τον Τζέρμαν να κλέβει την μπάλα μισό λεπτό πριν το τέλος και να σκοράρει, ώστα να φύγει η ομάδα του με το ροζ φύλλο αγώνα από το Λαύριο. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη της ομάδας της Νίκαιας στην Basket League.

O MVP: Ο Γιουτζίν Τζέρμαν. Ήταν ο παίκτης με το κλέψιμο και καλάθι του οποίου ήρθε η νίκη για τον Ιωνικό. Παράλληλα, είχε 16 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 τάπα και 1 ασίστ.

ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Οι εφτά πόντοι των Αθηναίου και Όουενς που έφεραν το παιχνίδι στα ίσια την στιγμή που το Λαύριο έμοιαζε αδιαφιλονίκητο φαβορί.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Νικολαϊδης και Περσίδης. Αμφότεροι δεν κατάφεραν να βοηθήσουν την ομάδα του Χρήστου Σερέλη. Και οι δύο ήταν άποντοι για το διάστημα που χρησιμοποιήθηκαν.

THE POINT: Τα τραγικά ποσοστά των δύο ομάδων από την περιφέρεια. Και οι δύο είχαν από 20%, με το Λαύριο να έχει 4/20 και τον Ιωνικό 5/24.

Το ματς

Λαύριο – Ιωνικός 59-61: Επέβαλαν τον ρυθμό τους οι γηπεδούχοι

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο στα πρώτα λεπτά, με τον Ιωνικό να καταφέρνει να είναι ανταγωνιστικός κόντρα στο Λαύριο και το σκορ μετά από πέντε λεπτά να είναι ισόπαλο (9-9). Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι και με αιχμή του δόρατος τους περιφερειακούς τους κατάφεραν να τρέξουν σερί 9-0 μέσα σε τρία λεπτά πιάνοντας νταμπλ σκορ (18-9). Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου και το 20-10.

Λαύριο – Ιωνικός 59-61: Ισορροπία και άμυνα

Οι φιλοξενούμενοι με πολύ καλή άμυνα και ένα 7-0 σερί κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά στα μισά (22-17), ενώ λίγο αργότερα η διαφορά έπεσε στο καλάθι με συνεχόμενα καλάθια του Ούενς  και βολές (27-25). Το Λαύριο έβγαλε αντίδραση και δεν επέτρεψε στον Ιωνικό να προσπεράσει. Με τους Μουράτο και Γκόινς στην αιχμή του δόρατος κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια μα αέρα 7 πόντων (37-30).

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με τις άμυνες να κυριαρχούν και την τρίτη περίοδο να έχει συνολικά 23 πόντους, οι οποίοι ήταν μοιρασμένοι (12 για τον Ιωνικό και 11 για το Λαύριο). Το σκορ του δεκαλέπτου ήταν 48-42.

Λαύριο – Ιωνικός 59-61: Τεράστιο διπλό με ανατροπή

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το Λαύριο κατάφερε να ξεφύγει με διψήφια διαφορά (55-44) στο 34′, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν. Απάντησαν με ένα σερί 8-0 και δήλωσαν παρών στην αναμέτρηση 55-52. Το Λαύριο ξέφυγε και πάλι με 7 με τους Μουράτο και Κάρτερ (59-52 ). Σε εκείνο το σημείο ο Ιωνικός απάντησε με τρίποντο του Αθηναίου και καλάθι του Όουενς (59-57), ενάμισι λεπτό πριν το τέλος, με τον δεύτερο να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα 48” πριν το τέλος. Ο ήρως για τον Ιωνικό ήταν 0 Τζέρμαν, ο οποίος έκλεψε και με καλάθι στο τρανζισιον χάρισε την νίκη στην ομάδα του.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-10, 37-30, 48-42, 59-61