overfm.gr | Basket League | Λαύριο – ΑΕΚ 81-82: Μεγάλο «διπλό» της Ένωσης

Επιστροφή στις νίκες και στην Basket League για την ΑΕΚ που πανηγύρισε ένα μεγάλο «διπλό» στο Λαύριο επικρατώντας με 82-81.

Λαύριο – ΑΕΚ. Η ομάδα του Στέφανου Δέδα μπήκε με φόρα στην αναμέτρηση, έχτισε διαφορά 15 πόντων στα πρώτα 13 λεπτά, και άντεξε στην αντεπίθεση του Λαυρίο παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα. Παράλληλα, αυτή ήταν η Τρίτη συνεχόμενη ήττα του Λαυρίου σε Ελλάδα και Ευρώπη.

O MVP: O Μπράιαν Ανγκόλα. Ο Κολομβιανός ήταν φανταστικός έχοντας συνεισφορά σε πολλούς τομείς του παιχνιδιού. Σταμάτησε στους 20 πόντους, μοίρασε 6 τελικές πάσες και κατέβασε 8 ριμπάουντ.

ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η πρώτη περίοδος της ΑΕΚ. Το φανταστικό ξεκίνημα των Κιτρινόμαυρων στο παιχνίδι και η διαφορά 15 πόντων που έχτισε, τους έδωσε ψυχολογία για την συνέχεια.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Κένι Γκόινς. Ο Αμερικανός ήταν τελείως εκτός κλίματος αγώνα. Χρησιμοποιήθηκε για 18 λεπτά, στο οποία έμεινε στους μόλις τρεις πόντους έχοντας και μια ασίστ.

THE POINT: Η διαφορά των δύο ομάδων στις βολές. Η ΑΕΚ εκτέλεσε διπλάσιες βολές από το Λαύριο (30 αντί 15) και πήρε 23 πόντους έναντι 10 του Λαυρίου από την γραμμή της φιλανθρωπίας.

Λαύριο – ΑΕΚ: «Καυτό» Κιτρινόμαυρο ξεκίνημα

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ. Ανγκόλα και Γκρίφιν σκόραραν για την ΑΕΚ με τους Μουράτο και Περσίδη να απαντούν για το Λαύριο για το ισόπαλο 11-11 στο πεντάλεπτο. Η ΑΕΚ βρήκε ρυθμό στην συνέχεια και κατάφερε να μπει σε ρόλο οδηγού στο παιχνίδι.

Διαδοχικά τρίποντα των Ανγκόλα και Παππά έβαλαν την Ένωση στο +7 από τους γηπεδούχους (12-19). Η ΑΕΚ συνέχισε να είναι εξαιρετική από την περιφέρεια, με τον Παππά να στέλνει την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (14-24). Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου με την ΑΕΚ να προηγείται με 12 πόντους (16-28).

Λαύριο – ΑΕΚ: Αντεπίθεση του Λαυρίου!

Η ΑΕΚ συνέχισε στον ίδιο ξέφρενο ρυθμό και στην δεύτερη περίοδο. Κολόμ και Παππάς σκόραραν διαδοχικά τρίποντα, με τον Βαουλέτ να στέλνει την Ένωση στο +15 για το (23-28). Το Λαύριο αντέδρασε και κατάφερε με συνεχόμενα καλάθια του Κάρτερ να κατεβάσει την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (31-40).  Η ομάδα του Σερέλη κατάφερε να μπλοκάρει επιθετικά την ΑΕΚ και ροκάνισε την διαφορά με συνεχόμενα τρίποντα των Κάρτερ και Περσίδη (41-44).

Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν αρκετά πιο ισορροπημένο. Η ΑΕΚ διατηρήθηκε σε όλη την τρίτη περίοδο σε ρόλο οδηγού, με το Λαύριο ωστόσο να κρατάει το παιχνίδι σε μονοψήφια επίπεδα. Η ΑΕΚ βρήκε λύσεις με τον Ανγκόλα στην επίθεση και ξέφυγε με 8 πόντους στο 23′ (48-55), με το Λαύριο να απαντά με τον Μουράτο (51-55). Το Λαύριο κατάφερε να πλησιάσει στους τρεις με τον Νικολαϊδη (58-61), με την ΑΕΚ να απαντάει με τους Κολόμ και Ανγκόλα (58-67). Το σκηνικό δεν άλλαξε με το σκορ της περιόδου να είναι 59-68.

Φινάλε «θρίλερ» με την ΑΕΚ νικήτρια

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου. Η διαφορά κυμάνθηκε μεταξύ τριών και τεσσάρων κατοχών για την Ένωση για αρκετά λεπτά. Ο Κάρτερ κατάφερε να μειώσει στους πέντε πόντους για το Λαύριο (67-72), με τον Γερομιχαλό να μειώνει στο καλάθι λίγο τέσσερα λεπτά πριν το τέλος (73-75). Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι έγινε ντέρμπι.

Ο Μουράτος έχασε την ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, με τον Γκρίφιν να σκοράρει μια στις δύο βολές. Ο Γερομιχαλός αστόχησε σε τρίποντο, όπως και ο Ανγκόλα, με τον Γκρίφιν να σκοράρει για την ΑΕΚ μετά από επιθετικό ριμπάουντ του Παππά (75-80) 15” πριν το τέλος. Το Λαύριο μείωσε στο καλάθι με μεγάλο τρίποντο του Μουράτου και έκανε φάουλ στην συνέχεια. Ο Κάρτερ ευστόχησε και αυτός σε τρίποντο αλλά το Λαύριο έχασε το παιχνίδι με 82-81.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-28, 41-44, 59-68, 81-82