overfm.gr | Serie A | Λάτσιο – Ρόμα – 3-2 – Στους «Λατσιάλοι» το ντέρμπι της «αιώνιας πόλης» [vid]

Η Λάτσιο «πήρε» τη νίκη με 3-2 κόντρα στη Ρόμα στο ντέρμπι της Ρώμης. Επιστροφή στις νίκες για τους τυπικά γηπεδούχους, δεύτερη ήττα για τη Ρόμα

Η Λάτσιο νίκησε 3-2 τη Ρόμα στο ντέρμπι της «αιώνιας πόλης» για την 6η αγωνιστική της Serie A.

Οι «Λατσιάλοι» επέστρεψαν στις νίκες έπειτα από δύο σερί ισοπαλίες. Η ομάδα του Μαουρίσιο Σάρι παρουσιάστηκε καλύτερη από τη σημερινή της αντίπαλο και πήρε το «τρίποντο».

Ο Φελίπε Άντερσον ήταν ο καλύτερος παίκτης από τη μεριά των νικητών. Τα τέρματα για τους τυπικά γηπεδούχους έβαλαν οι Άντερσον, Σάβιτς και Πέδρο.

Από την άλλη μεριά το σύνολο του Ζοζέ Μουρίνιο υπέστη τη δεύτερη ήττα της στο πρωτάθλημα. Η πρώτη είχε έρθει δύο εβδομάδες νωρίτερα όταν έχασε από την Ελλάς Βερόνα με 3-2.

Η Λάτσιο προηγήθηκε 2-0 (Σάβιτς 10΄, Πέδρο 19΄). Στη συνέχεια, η Ρόμα μείωσε σε 2-1 με το τέρμα του Ιμπάνιεθ στο 41΄. Στο 63ο λεπτό ο Άντερσον έδωσε πάλι διαφορά δύο τερμάτων στη Λάτσιο, αλλά η Ρόμα μείωσε ξανά έξι λεπτά αργότερα μετά την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βερετούτ. Ωστόσο τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια και η Λάτσιο πήρε τη νίκη και τους τρεις βαθμούς.