overfm.gr | Champions League | Λάτσιο-Μπορούσια Ντόρντμουντ 3-1: Μπήκε με το δεξί παίζοντας έξυπνο ποδόσφαιρο

Η Λάτσιο επικράτησε με 3-1 της Μπορούσια Ντόρντμουντ στο Στάδιο Ολίμπικο και πήρε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο για τη δύσκολη συνέχεια που ακολουθεί.

Η Λάτσιο με ένα έξυπνο ποδόσφαιρο και με πολύ καλές τακτικές από τον προπονητή της  Φίλιπο Ιντσάγκι κατάφερε να κερδίσει με  3-1   την Μπουρούσια Ντόρντμουντ για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του UEFA Champions League.

Η ομάδα της Ιταλίας μπήκε με το δεξί προσδοκώντας να κάνει τις ίδιες εμφανίσεις και στη συνέχεια  να πάρει την πρόκριση για τη φάση των  «16».

Αντίθετα η Μπουρούσια Ντόρντμουντ έδειξε μια άλλη αγωνιστική εικόνα η οποία προβλημάτιζε αρκετά στο κομμάτι της άμυνας. Το γκολ Έριλνγκ Χάαλαντ και οι έξυπνες κινήσεις του με την μπάλα δεν επαρκούσαν για να γίνει ανατροπή στο στάδιο του Ολίμπικο.

Ο αγώνας

Η  Λάτσιο έχοντας εκμεταλλευτεί το  λάθος του  Μενιέ στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης, κατάφερε να προηγηθεί με τον Ιμόμπιλε έπειτα από ασιστ που του έκανε ο Κορέα. Η Ντόρντμουντ στη συνέχεια έβγαλε αντίδραση και στο 12΄ ο Πίτσεκ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να κάνει το 1-1 για την ομάδα του.

Δέκα λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι βγήκαν στην αντεπίθεση με τον Ιμόμπιλε να νικιέται από τον Χίτς και η μπάλα να καταλήγει κόρνερ. Ωστόσο, δευτερόλεπτα μετά οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ έπειτα από κεφαλιά που έκανε ο  Λουις Φελίπε στο 22’.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Ντόρντμουντ κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και άρχισε να κάνει το δικό της παιχνίδι. Η πίεση αυτή ανταποκρίθηκε με τους  «Κιτρινόμαυρους » να βρίσκουν δίχτυα στο 71′ με τον Χαάλαντ. Παρ’ όλα αυτά οι παίκτες του Ιντσάγκι  εκμεταλλεύτηκαν ξανά την αποδιοργάνωση στην άμυνα που είχαν οι Γερμανοί πετυχαίνοντας και τρίτο γκολ με  τον Άκπα Ακπρό στο 76ο λεπτό της αναμέτρησης.