overfm.gr | Basket League | Λάρισα – Προμηθέας 88 – 84: Με Μούντι γύρισε το – 21 και βγάζει σκούπες

Η Λάρισα επιστρέφοντας από το -21 επικράτησε 88-84 του Προμηθέα Πάτρας και απέχει μία νίκη από την κατάληψη της 3ης θέσης και μάλιστα με σκούπα.

Με την σκούπα ανά χείρας είναι η Λάρισα, κέρδισε για δεύτερη φορά τον Προμηθέα. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά βρέθηκε στο +21 (30-51) στο 16ο λεπτό, έδειχνε έτοιμη να απαντήσει στο μπρέικ που υπέστη, αλλά η εικόνα του αγώνα άλλαξε  από εκείνο το σημείο κι έπειτα. Η ομάδα του Φώτη Τακιανού μάζεψε γρήγορα τη διαφορά, είδε τον Στέφαν Μούντι να βάζει το μεγαλύτερο σουτ της βραδιάς στα 17.6” για το τέλος και πανηγύρισαν μια μεγάλη νίκη.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Δυναμικά μπήκαν στην αναμέτρηση οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι μέσα σε 3′ έκαναν το 3 – 9. Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά ήταν αλάνθαστοι με 2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 2/2 βολές. Στο 4′ του 1ου δεκαλέπτου οι ήρθαν τα πάνω – κάτω, οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά (18 – 26).

Ο Προμηθέας με το πόδι πατημένο στο γκάζι κατάφερε να ξεφύγει και να κλείσει το 1ο δεκάλεπτο με 19 – 36.

Τα στατιστικά της 1ης περιόδου:
Λάρισα: 4/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη.

Προμηθέας: 7/8 δίποντα, 6/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά έκανε σπουδαία πράγματα στο παρκέ της Λάρισας, με τα ποσοστά του σε δίποντα (69%) και τρίποντα (75%) να παραμένουν εντυπωσιακά (23 – 41). Όσο μείωνε η Λάρισα τόσο ανέβαζε ρυθμούς ο Προμηθέας (35 – 51).

Στο 9 ‘ της 2ης περιόδου ο Μάκης Γιατράς κάλεσε τάιμ άουτ αφού έβλεπε την Φώτη Τακιανού να ανακάμπτει και να παλεύει για την ανατροπή. Το -11 ήταν μεγάλη διαφορά για τους γηπεδούχους μεν, το γεγονός όμως πως απέδιδαν καλύτερα στα τελευταία λεπτά τούς έδινε το ψυχολογικό πλεονέκτημα (45 – 51). Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το ημίχρονο με 45 – 53.

Αναλυτικά τα στατιστικά του Α ΄μέρους:

Η Λάρισα στο Β’ μέρος της αναμέτρησης επέστρεψε -για τα καλά- στο παιχνίδι, με τον Μούντι (13 πόντοι) να είναι αυτός που ηγούνταν στην επίθεση (62 – 66). Οι γηπεδούχοι είχαν 63% στο δίποντο και 37% στο τρίποντο, μαζί υπερτερούσαν στα ριμπάουντ (19 έναντι 18).

Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπι και η αναμέτρηση απέκτησε ενδιαφέρον (69 – 71). Ο Προμηθέας έκλεισε την 3η περίοδο με διαφορά 2 πόντων (73 – 75).

Τα στατιστικά της 3ης περιόδου:

Προμηθέας: 20/35 δίποντα, 9/15 τρίποντα, 8/12 βολές, 24 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 7 κλεψίματα, 10 λάθη, 1 μπλοκ.

Τελική ευθεία… Και οι δύο ομάδες θέλανε τη νίκη (77 – 77).Το τελευταίο δεκάλεπτο κυλούσε πόντο – πόντο (81 – 79). Οι γηπεδούχοι στο 9΄  έχασαν τρία λέι απ στην ίδια φάση, αλλά σκόραραν εν τέλει για τρεις με τον Μούντι βγαίνοντας μπροστά στο σκορ (86 – 84). Η ομάδα του Φώτη Τακιανού πήρε τη νίκη με 88 – 84.

Τα δεκάλεπτα: 19-36, 45-53, 73-75, 88-84.