overfm.gr | Basket League | Λάρισα – Παναθηναϊκός 74-62: «Έστειλαν τους πράσινους στο Game 5»

Έδειξε από τι μέταλλο είναι φτιαγμένη η Λάρισα, καθώς κέρδισε τον Παναθηναϊκό 74-62 σκορ και έστειλε την σειρά σε 5ο παιχνίδι.

Nέος θρίαμβος από τη Λάρισα, που επικράτησε με 74-62 του Παναθηναϊκού, έκανε το 2-2 στους ημιτελικούς και θα πάει στο ΟΑΚΑ για να διεκδικήσει το θαύμα, την πρόκριση στους τελικούς της Stoiximan Basket League

Η εξέλιξη του αγώνα:

Εντυπωσιακή  ήταν η ενέργεια και απίθανο το πείσμα από τους παίκτες της Λάρισας στο ξεκίνημα του αγώνα (7 – 4). Ο Παπαπέτρου στο 5′ του 1ου δεκαλέπτου δέχτηκε τεχνική ποινή διότι φώναζε “no, no” στους διαιτητές για φάουλ που του χρέωσαν στον Χάντσον.

Οι γηπεδούχοι είχαν φτάσει την διαφορά στα ύψη (13 – 4). Ο Νέντοβιτς έκανε αντιαθλητικό φάουλ στον 3:49 πριν από το τέλος του 1ου δεκαλέπτου. Οι Θεσσαλοί έκλεισαν την περίοδο με 19 – 11.

Τα στατιστικά της 1ης περιόδου:

Η Λάρισα έκλεισε την περίοδο με 7/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/7 βολές, 11 ριμπάουντ (9-2), 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη και τους Μούντι – Κρουμπάλι στους πέντε πόντους. Ο Παναθηναϊκός έχει 5/13 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/3 βολές, 10 ριμπάουντ (6-4), 2 ασίστ, 3 λάθη και τον Κασελάκη στους 4 πόντους.

Ο Κασελάκης και ο Μέικον πήραν στις πλάτες τους τον Παναθηναϊκό και μάζεψαν τη διαφορά στο πρώτο τρίλεπτο της δεύτερης περιόδου (24 – 18). O Νέμανια Νέντοβιτς πάσαρε πολύ, είχε έναν πόντο και ο Παναθηναϊκός είχε  κολλήσει (29 – 25). Ο Ιωάννης Παπαπέτρου σκόραρε τρίποντο για το προσπέρασμα (30-29) του Παναθηναϊκού, τραυματίστηκε σε διαφημιστική πινακίδα και αποχώρησε προς τα αποδυτήρια. Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα έκλεισε το ημίχρονο με 29 – 30/

Τα στατιστικά του Α΄μέρους:

Η Λάρισα έκλεισε το πρώτο μέρος με 11/20 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 3/12 βολές, 23 ριμπάουντ (15-8), 8 ασίστ, 4 κλεψίματα, 10 λάθη και τον Μούντι στους 8 πόντους. Ο Παναθηναϊκός είχε 10/22 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 4/10 βολές, 20 ριμπάουντ (10-10), 6 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 6 λάθη και τους Παπαπέτρου – Κασελάκη στους 6 πόντους.

Στην 3η περοιόδο και οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά (32 – 37). Στο 5′ της του δεκαλέπτου ο Μάριτς δέχτηκε τεχνική ποινή και αποχώρησε με πέντε φάουλ! Έκανε το τέταρτο, τιμωρήθηκε για την γκρίνια του και κάπου εκεί ολοκληρώθηκε η βραδιά του.

Πολύ πιο αποτελεσματικός ήταν οι φιλοξενούμενοι στο β’ μέρος, με τον Μέικον να ξεχωρίζει, όμως η Λάρισα δεν τα παρατούσε. Η απώλεια του Μάριτς ήταν σημαντική και δύσκολαμπορούσε .να καλυφθεί (46 – 45). Στο τελευταίο λεπτό αποχώρησε και ο Οκάρο Γουάιτ με 5′ φάουλ. Η ομάδα του Φώτη Τακιανού έκλεισε την 3η περίοδο 52 – 50.

Τελική ευθεία…  Το παιχνίδι είχε εξελιχθεί σε ντέρμπι (58 – 61). Στο 4′ ο  Ιωάννης  Παπαπέτρου, σημείωσε το 5ο του φάουλ που ξέσπασε προς τους διαιτητές! Τεχνική ποινή  δέχτηκαν οι πράσινοι, γενικώς υπήρχε πολλή ένταση (59 – 61). Στο 6′ σημείωσε και ο Παπαγιάννης το 5ο του φάουλ και αποχωρώντας από το παρκέ (64 – 62).

Η Λάρισα με εκμεταλλευόμενη όλα τα προβλήματα του Παναθηναϊκού  κατάφερε να κάνει πάρει τη νίκη με 74 – 62.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-11, 29-30, 52-50, 74-62