overfm.gr | Super League 1 | Λάρισα – Παναιτωλικός 1-0 : Είδαν «άσπρη» μέρα με τον Πινακά [vids]

Η Λάρισα ανάσανε βαθμολογικά και μετρά πλέον 13 πόντους.

Η Λάρισα επικράτησε με 1-0 του Παναιτωλικού στο  «Αλκαζάρ» για την 24η αγωνιστική της Super League, με το νικητήριο τέρμα για τους  «βυσσινί »να το σημειώνει ο Δημήτρης Πινακάς. Μετά την εκτός έδρας ήττα που σημείωσε η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα, οι «Αγρινιώτες» πλέον παρέμειναν στους 17 βαθμούς.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

ΤΟ ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΤΕΡΜΑ ΤΟΥ ΝΤΟΥΡΜΙΣΑΙ

Οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης έπαιζαν αρκετά νευρικά, με αποτέλεσμα να κάνουν πολλά λάθη και παράλληλα να μην σημειώνουν κάποια σημαντική ευκαιρία. Ο Παναιτωλικός κατάφερε να κάνει την πρώτη του επίσκεψη στα αντίπαλα καρέ στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Αργίμπι αρχικά να κάνει την κίνηση από τα αριστερά αλλά στην συνέχεια ο Μαξιμένκο να μην μπορεί να ολοκληρώνει σωστά την ενέργειά του. Στην συνέχεια η Λάρισα κατάφερε να βρει δίχτυα στο 14΄ με τον Ντουρμίσαι, με το τέρμα του 24χρονου όμως να ακυρώνεται από τον διαιτητή της αναμέτρησης τον Αριστοτέλη Διαμαντόπουλο.

ΤΟ ΤΑΚΟΥΝΑΚΙ ΤΟΥ ΤΑΧΑΡ ΚΑΙ  ΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΠΙΝΑΚΑ

Ο Παναιτωλικός αντέδρασε και στο  21΄έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί στο σκορ με τον Ταχάρ, ο οποίος με τακουνάκι μέσα από την μεγάλη περιοχή προσπάθησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Ωστόσο, η ΑΕΛ κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ στο 37΄με τον Πινακά, με τον νεαρό επιθετικό τον  «βυσσινί» να πετυχαίνει το έβδομό του τέρμα στο ελληνικό πρωτάθλημα.

ΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΚΑΤΟΧΗ ΜΠΑΛΑΣ Ο ΠΑΙΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 60΄

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα είχε περισσότερη κατοχή μπάλας, με αποτέλεσμα να κερδίζει περισσότερα μέτρα στο γήπεδο. Στο 55΄ οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απειλήσουν με τον Καρέλη, με τον παίκτη όμως των Αγρινιωτών να νικιέται από τον Νάγκι. Λίγα λεπτά αργότερα (62΄) , η Λάρισα βγήκε στην αντεπίθεση με τον Ακούνια, με τον Ουρουγουανό μέσο όμως να μην μπορεί να ολοκληρώνει σωστά την φάση. Η ΑΕΛ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα έχασε και δεύτερη απανωτή ευκαιρία με τον Νικολιά, με τον 26χρονο να μην μπορεί να διπλασιάζει τα τέρματα για τους γηπεδούχους.

Ο ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ ΠΙΕΣΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕ  ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΝΑ ΒΡΕΙ ΔΙΧΤΥΑ

Οι Αγρινιώτες στα τελευταία 20 λεπτά του αγώνα πίεσαν αρκετά τους γηπεδούχους. Στο 71΄ο Καρέλης προσπάθησε με σουτ έξω από την περιοχή να απειλήσει την εστία του Νάγκι, με το σουτ του όμως και πάλι να περνά άουτ. Από εκεί και μετά δεν σημειώθηκε κάποια σημαντική φάση, με την ΑΕΛ να παίρνει μια πολύ μεγάλη νίκη και να επιστρέψει ξανά στα θετικά αποτελέσματα.

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ ΠΑΙΚΤΗΣ ο Πινακάς

Ο Δημήτρης Πινακάς ήταν αυτός που ξεχώρισε από την σημερινή αναμέτρηση (28/2) , με τον 19χρονο άσο των «βυσσινί» να σημειώνει ένα γκολ και είναι σχεδόν μέσα σε όλες τις φάσεις.

ΠΑΙΚΤΗΣ ΚΛΕΙΔΙ ο Νάγκι

Ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ έκανε κάποιες πολύ σημαντικές επεμβάσεις κατά την διάρκεια του παιχνιδιού, με αποτέλεσμα η ομάδα του να μην δέχεται κάποιο γκολ.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ ο Αριγίμπι

Ο Αμερικανός δεν ήταν σε καλή βραδιά, με τον 26χρονο επιθετικό να μην μπορεί να βοηθάει το Παναιτωλικό. Μάλιστα είχε πολύ κακό ποσοστό στις πάσες ακριβείας έχοντας 12/22 (55%).

ΣΦΥΡΙΓΜΑΤΑ:

. Στο 14΄ το ακυρωθέν τέρμα του Ντουρμισάι

FACE TO FACE

O Τζανλούκα Φέστα άλλαξε τον σχηματισμό του στην σημερινή αναμέτρηση και από 3-4-1-2 που έχει παίξει στο προηγούμενο ματς με την Λαμία, παρατάχθηκε με 4-4-2 βάζοντας στην κορυφή της επίθεσης τους Ντουρμισάι και Πινακά. Αντίθετα ο Τραϊανός Δέλλας έπαιξε με το κλασσικό 4-3-3 όπως είχε παίξει στο ματς με τον Παναθηναϊκό.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ  43΄Μεντίνα (Παναιτωλικός),  44΄Ζίζιτς (Λάρισα),  85΄Μιλοσαβλιεβιτς (Λάρισα)