overfm.gr | Basket League | Λάρισα – Ολυμπιακός 70-101- Ήσυχη βόλτα στον κάμπο

Η Λάρισα υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Basket League. Οι «ερυθρόλευκοι» επέστρεψαν στις νίκες στο ελληνικό πρωτάθλημα, επικρατώντας μέσα στο κλειστό της Νεάπολης με σκορ 70-101.

Η Λάρισα υποδέχθηκε στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Basket League τον Ολυμπιακό στο κλειστό της Νεάπολης. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν σχετικά άνετα με σκορ 70-101. Οι Πειραιώτες ήταν…. κλατς από το τρίποντο έχοντας ποσοστό ευστοχίας 57%. Ακόμα, πολύ θετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Μιχάλης Λούντζης. Επίσης, αρκετά λεπτά συμμετοχής πήρε και ο Έισι, πραγματοποιώντας θετική εμφάνιση. Ο Αμερικανός, έδειξε την ποιότητά του στην άμυνα αν και δεν μπόρεσε να σημειώσει κάποιους πόντους.

Αμέσως πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Στέφαν Γέλοβατς, που έφυγε από τη ζωή την Κυριακή 5/12. Ο αδικοχαμένος Σέρβος καλαθοσφαιριστής, έχασε τη μάχη με τη ζωή, σε ηλικία μόλις 32 ετών.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Λάρισα ξεκίνησε δυναμικά τον αγώνα και κατόρθωσε να προηγηθεί με 6-5. Οι Θεσσαλοί αν και στέκονταν αρκετά καλά στην αρχή του αγώνα ο Ολυμπιακός κατάφερε να αντιδράσει. Έτσι  με κύριους πρωταγωνιστές τους Βεζένκοφ και Φαλ, οι Πειραιώτες πέρασαν μπροστά. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 23-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα παρέμεινε η ίδια με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να μην πιέζεται ουσιαστικά, αλλά και να μη μπορεί να ξεφύγει με διαφορά άνω των 10 πόντων. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τη Λάρισα να ηττάται στην έδρα της με 42-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους. Έτσι κατάφεραν να προηγηθούν με 74-48. Σε αυτό το σημείο ο Φώτης Τακιανός κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ προκειμένου να τα «ψάλλει» στους παίκτες του κυρίως για την αμυντική τους συμπεριφορά. Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται στο κλειστό της Νεάπολης με 77-53.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ουσιαστικά, με το τελευταίο δεκάλεπτο να αποτελεί πλέον τυπική διαδικασία. Ωστόσο ο Μουσταφά Φαλ δε βγήκε καθόλου στο παρκέ καθώς σε μια φάση του πρώτου ημιχρόνου έπαθε διάστρεμμα. Η κατάστασή του θα εκτιμηθεί έπειτα από νέες εξετάσεις που θα γίνουν στην Αθήνα.

Η Λάρισα προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά στους 20 πόντους. Ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» , πατώντας λίγο ακόμα το πόδι στο γκάζι έφτασαν τη διαφορά στους 33, με το σκορ να γίνεται 61-93.
Στην τελική ευθεία του αγώνα δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικά. Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες στη Basket League, νικώντας μέσα στη Λάρισα με
Πρώτοι σκόρερ της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν ο Σάσα Βεζένκοφ, από κοινού με τον Τάιλερ Ντόρσεϊ με 17 πόντους. Από τη Λάρισα ξεχώρισε ο Γκριν με 20 πόντους, ενώ άλλους 13 προσέθεσε ο Καράμπελας.

Μπορείτε να δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα πατώντας εδώ.
Τα δεκάλεπτα:  18-23, 35-42, 53-77, 70-101

Τα στατιστικά του Λάρισα-Ολυμπιακός:

Λάρισα (Τακιανός): Χάντσον 16 (7/9 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Κρουμπάλι 4 (2/8 σουτ, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τσαϊρέλης 2, Γκριν 4/7 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπαντωνίου 4 (1/7 σουτ, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Βησσαρίου 3 (1), Σπυρόπουλος 2, Σαχπατζίδης, Ζάρας 6 (2/7 σουτ), Καράμπελας 13 (1/1 δίποντα, 3/5 τρίποντα)

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (3/4 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Έισι (0/1 δίποντο, 0/1 τρίποντο, 0/2 βολές), Ντόρσεϊ 20 (5/6 τρίποντα, 5/5 βολές), Φαλ 4, Βεζένκοβ 17 (3/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Λούντζης 8 (2/2 τρίποντα), Λαρεντζάκης 14 (1/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές), Σλούκας 6 (1), Μάρτιν 2, Πρίντεζης 8 (2/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές), Ζαν-Σαρλ 10 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 6 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Λάρισας: 14/38 δίποντα, 11/29 τρίποντα, 9/16 βολές, 49 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 22 αμυντικά), 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 15/26 δίποντα, 17/32 τρίποντα, 20/27 βολές, 37 ριμπάουντ (29 αμυντικά – 8 επιθετικά), 28 ασίστ, 8 κλεψίματα, 9 μπλοκ, 11 λάθη