overfm.gr | Ligue 1 | Λάνς-Λίλ 1-0 – Νικητές οι γηπεδούχοι, επεισόδια στο ματς

Η Λάνς ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι με την Λίλ. Το παιχνίδι επισκιάστηκε από σοβαρά επεισόδια που ξέσπασαν στο παιχνίδι

Η περσινή έκπληξη του πρωταθλήματος Λάνς επικράτησε 1-0 της Λίλ, στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής του Γαλλικού πρωταθλήματος. Το γκολ για τους γηπεδούχους σκόραρε ο Φρανκόφσκι στο 74ο λεπτό.

Το παιχνίδι ωστόσο επισκιάστηκε από σοβαρά επεισόδια. Αυτή ήταν η αιτία που το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με καθυστέρηση, χάρη στην έγκαιρη επέμβαση των αρχών. Οπαδοί της Λάνς εισέβαλαν στον αγωνιστικό χώρο προκειμένου να πικάρουν τους οπαδούς της Λίλ.

Με την νίκη αυτή η Λάνς μείωσε στο τρίποντο από την Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία έχει ένα παιχνίδι λιγότερο. Από την άλλη πλευρά, οι πρωταθλητές Γαλλίας, δεν μπόρεσαν να υπερασπιστούν τον τίτλο τους μετά την ήττα 2-1 από την Λοριάν.

Λανς: Λέκα, Γκραντέτ, Ντάνσο, Μεδίνα, Κλος (85′ Μασάδο), Ντουκουρέ, Φοφανά, Φρανκόβσκι, Κακουτά (86 ‘Καουζάκ), Σοτοκά, Μουινγκά (72′ Σάιντ)

Λιλ: Γκρμπιτς, Τσελίκ, Φόντε, Μπότμαν, Μαντάβα (78′ Γκούντμπουντσον), Ικόνε (78′ Γιαζιτσί), Αντρέ, Ξέκα (78′ Ονάνα), Γκόμεζ (62’ Γουέα), Ντέιβιντ, Γιλμάζ